Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Izraelska minister może stracić pracę za krytykę Żydów z USA

AFP
Dyplomatyczny skandal w Izraelu. Premier Beniamin Netanjahu potępił wiceszefowš MSZ Cipi Hotoweli za jej wypowiedŸ o „prowadzšcych wygodne życie” amerykańskich Żydach.

38-letnia Hotoweli, ortodoksyjna Żydówka z prawego skrzydła rzšdzšcej partii Likud, w rzeczywistoœci prowadzi resort dyplomacji, bo ministrem jest sam Netanjahu, majšcy cały rzšd na głowie. Jest cudownym dzieckiem izraelskiej polityki (była najmłodszš posłankš Knesetu, gdy zdobyła mandat w 2009 roku).

W œrodę pojawiła się przed kamerš anglojęzycznej izraelskiej telewizji i24 i od tego momentu zaczęły się jej poważne kłopoty. Wypowiadała się o sporach między w znacznej częœci liberalnymi Żydami z Ameryki a rzšdem izraelskim, dotyczšcymi polityki wobec Palestyńczyków i ograniczeniom dla nieortodoksyjnych Żydów przy Œcianie Płaczu w Jerozolimie.

Amerykańcy Żydzi często krytykujš Izrael, bo – jak zasugerowała – nie rozumiejš go i skomplikowanej sytuacji w regionie. Sami "nie wysyłajš swoich dzieci, by walczyły o swój kraj", i "większoœć z nich prowadzi wygodne życie".

W czwartek próbowała się bronić piszšc na Facebooku, że cytaty, które popłynęły w œwiat, zostały wyrwane z kontekstu i „nie oddajš istoty jej przesłania". Dodała, że amerykańscy Żydzi sš bardzo ważni dla Izraela.

Ale było już za póŸno. Swoje oœwiadczenie w sprawie jej wypowiedzi wydał bowiem premier Netanjahu. Pojawiło się w nim niezwykle rzadko używane wobec ministrów słowo „potępiam". - Żydzi z diaspory sš nam drodzy i sš nieodłšcznš częœciš naszego narodu – podkreœlił izraelski premier.

W izraelskich mediach pojawiły się w czwartek doniesienia, że Netanjahu może zwolnić Hotoweli z pracy. Wtedy znowu wystšpiła w telewizji i powiedziała, że jeœli ktoœ poczuł się obrażony, to go przeprasza.

Liberalne organizacje, zwłaszcza w œrodowiskach akademickich Izraela, oskarżały wczeœniej Hotoweli, że jest rasistkš za jej wypowiedzi o Palestyńczykach (którzy jej zdaniem nie majš prawa do państwa, bo nie majš historii, nie mieli królów i œwiętych miejsc) oraz nielegalnych imigrantach z Afryki.

Hotoweli zanim została politykiem, była publicystkš dziennika Maariw, zwano jš wówczas, jak pisze agencja JTA, ideologicznym głosem Likudu. Jest córkš gruzińskich Żydów, którzy wyemigrowali z ZSRR.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL