Przeciwnicy CETA wciąż walczą

Podpisanie umowy handlowej pomiędzy Unią Europejską a Kanadą podczas szczytu w Brukseli nie podcina skrzydeł jej oponentom.

Aktualizacja: 30.10.2016 19:12 Publikacja: 30.10.2016 18:45

Przeciwnicy CETA wciąż walczą

Foto: AFP

Przeciwnicy porozumienia mają nadzieję, że jeśli nie uda się powstrzymać jej wejścia w życie, to jest szansa na zmianę niektórych zapisów. Aby umowa zaczęła działać, musi zostać ratyfikowana przez wszystkie państwa członkowskie UE.

Porozumienie może zostać zablokowane na szczeblach krajowych. Bogumił Kolmasiak z organizacji Akcja Demokracja zapowiada, że w Polsce w tej sprawie możliwy jest wspólny front wraz z Kukiz'15, PSL i pozaparlamentarną lewicą. – W Holandii ma być referendum w tej sprawie, w niektórych krajach jest wymagana dodatkowa akceptacja przez parlamenty regionalne, a więc kolejny moment, na którym CETA może się potknąć – mówi „Rzeczpospolitej" Bogumił Kolmasiak. Zwolennikami CETA w Polsce są PiS, PO i Nowoczesna. Przeciwnicy umowy największe nadzieje pokładają w Parlamencie Europejskim, a nie w Sejmie. Zdaniem Kolmasiaka w PE przeciw porozumieniu UE–Kanada opowiedzą się wszyscy eurodeputowani SLD i PSL, ale kluczowy może okazać się nacisk na polityków Platformy, gdyż Klub PiS jest niewielki. To jednak bardziej odległa przyszłość.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Polityka
Premier Donald Tusk o pożarach w Polsce: Nie ma powodu, by sądzić, że to siły zewnętrzne
Polityka
Michał Kolanko: Sprawa Jurgiela. Problemy PiS mogą dopiero się zaczynać
Polityka
Jacek Sasin przeprosił wyborców PiS. "Na listach znalazły się osoby niegodne zaufania"
Polityka
Komu pomoże spot Platformy? Kogo zmobilizuje sprawa krzyży w warszawskim ratuszu?
Polityka
Europoseł PiS zawieszony przez Kaczyńskiego: Śmieszne, co to za partia?