Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Sondaż IBRiS dla "Rzeczpospolitej": PiS - 40 proc., PO - 21 proc., Nowoczesna - 9 proc.

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Prawo i Sprawiedliwoœć nadal w uderzeniu. Według najnowszego sondażu IBRIS jest o włos od przekroczenia magicznej granicy 40 procent.

Poparcie dla partii politycznych jest w paŸdziernikowym sondażu przeprowadzonym na zlecenie „Rzeczpospolitej" doœć stabilne. Najwięcej po raz kolejny zyskuje PiS i osišga niemal 40-procentowy wynik.

Partia Jarosława Kaczyńskiego wyraŸnie nie musi się martwić o skutki zmasowanej krytyki ze strony opozycji i wielu œrodowisk przeciwstawiajšcych się polityce rzšdu i większoœci parlamentarnej. Dobre wyniki gospodarcze i długofalowe działanie programu 500 plus wydajš się być ważniejsze dla wyborców PiS niż np. zmiany w sšdownictwie. Traci za to Kukiz'15 i spada na poziom niecałych 7 procent. Ruch nie zyskał na popieraniu działań prezydenta Andrzeja Dudy i na tym, że nazywany jest z przekšsem przez kolegów z PiS „partiš prezydenckš".

– Wraz ze wzrostem notowań PiS obserwujemy słabnšce poparcie dla Kukiz'15 – analizuje szef IBRIS Marcin Duma. – Można to wišzać z wyraŸnie ograniczonš (przez pobyt w szpitalu) aktywnoœciš lidera tego ruchu.

Zdaniem Dumy elektorat Kukiz'15 może stanowić rezerwuar głosów dla wcišż rosnšcego poparcia dla PiS. – Dlatego to, czy PiS przekroczy wizerunkowš granicę 40 procent, może zależeć od tego, czy Kukiz zatrzyma swoich wyborców.

Opozycja natomiast stanęła w miejscu. Platforma notuje niewielki wzrost, a Nowoczesna ma takie samo poparcie jak przed miesišcem. Brak pomysłu na skuteczne przeciwstawianie się PiS, czy choćby włšczenie się do bieżšcej batalii o ustawy sšdowe, od miesięcy powoduje stagnację w szeregach obu partii.

Najgorszš wiadomoœć sondaż przynosi jednak ludowcom, którzy notujšc wynik 4,2 procent, spadajš poniżej 5-procentowego progu wyborczego. – PSL ma pewne problemy – mówi Duma. – Patrzšc w dane historyczne, Stronnictwo Ludowe powinno odnotowywać teraz najwyższe wyniki w cyklu rocznym, a tymczasem zmuszone jest walczyć o powrót nad próg wyborczy.

Trudna jest także sytuacja ugrupowań lewicowych. SLD ma bardzo niewielki „zapas" nad progiem – 5,3 procent, a Razem notuje spadek do poziomu 3,6 procent.

Czy stabilizacja wyników partyjnych wróży spokojnš jesień? Niekoniecznie. Coraz bliżej będzie bowiem moment wskazywania kandydatów w wyborach samorzšdowych i zawišzywania koalicji oraz różnych sojuszy, szczególnie w dużych miastach. A takie decyzje sš dla wszystkich partii trudnym testem.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL