Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Olgierd Bojke: Nordic walking na igrzyska

materiały prasowe
Rozmowa z Olgierdem Bojke, prezesem Polskiej Federacji Nordic Walking, kanclerzem AWF w Gdańsku

Rzeczpospolita: W Sejmie powstała parlamentarna grupa ds. promocji nordic walkingu. Chodzenie z kijkami rzeczywiœcie wymaga promocji? Wydaje się, że ta dyscyplina jest już w Polsce popularna.

Olgierd Bojke: Każda promocja jest wskazana. Zwłaszcza że ta dyscyplina ma ogromny potencjał. Szacuje się, że w Polsce z kijkami chodzi 3 mln ludzi, a w niedalekiej przyszłoœci będzie 6 mln. Nordic walking to prosta dyscyplina, pozytywnie wpływa na nasze serce i mięœnie, można jš uprawiać po udarze czy zawale. Ma wiele twarzy: rekreacyjnš, rehabilitacyjnš, sportowš, ale też gospodarczš.

Rzeczywiœcie ma znaczenie ekonomiczne?

Do nordic walkingu potrzebne sš tylko dobre kijki, ale ludzie sš tak skonstruowani, że one im nie wystarczajš – potrzebujš specjalnych ubrań, gadżetów, aplikacji w zegarkach itd. Jest to szansa dla polskiej gospodarki. A przecież dzięki temu, że od dziesięciu lat organizujemy zawody – jako pierwszy kraj œwiata – staliœmy się globalnym liderem w tej dyscyplinie. Obecnie do Polski przyjeżdżajš ludzie z całego œwiata, by się od nas uczyć. W sobotnich zawodach w Hajnówce udział wzięło tysišc osób. Dodam, że organizujemy zawody w całej Europie, według polskiego regulaminu. Nasi zagraniczni partnerzy chcieli, by Europejska Federacja Nordic Walking mieœciła się w Polsce. Niestety, sprawa od dwóch lat leży w polskich sšdach...

Niektórzy nabijajš się z osób z kijkami.

To prawda. Zdarza się, że kijki w rękach kobiet wywołujš uœmiechy i pytania mężczyzn typu: „Gdzie zgubiłaœ narty?". To niesłuszne kpiny. Nie wszyscy biegacze biegajš tak szybko, jak niektórzy ludzie chodzš z kijkami. Podczas zawodów, gdzie kończy się rekreacja i fitness, nie ma żartów; zdarzały się nawet przypadki zatrzymania akcji serca.

Samemu można się nauczyć prawidłowej techniki?

Moja małżonka żartuje, że mamy 3 mln wyznawców nordic walkingu, z czego 90 proc. to heretycy. Wielu ludzi technikę podpatruje w internecie. Ale to zła metoda, bo w tej dyscyplinie jest mnóstwo niuansów, które znajš tylko dobrze wyszkoleni instruktorzy.

Kilka lat temu w jednym z wywiadów powiedział pan, że nordic walking będzie dyscyplinš olimpijskš. Podtrzymuje pan swoje słowa?

Tak, jestem o tym przekonany.

—rozmawiał Łukasz Lubański

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL