Rosną napięcia w PO

aktualizacja: 30.08.2017, 12:02
Pozycja Grzegorza Schetyny jest w partii niezagrożona, rośnie też popu...
Pozycja Grzegorza Schetyny jest w partii niezagrożona, rośnie też popularność Borysa Budki.
Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

List dwóch senatorów Platformy ze Śląska pokazał napięcia w największej partii opozycyjnej.

Przed spodziewaną jesienną eskalacją napięć politycznych rosną też wewnętrzne napięcia w Platformie. Tłem jest sprawa wywiadu, którego Borys Budka udzielił niemieckiemu „Zeit Online". Wiceprzewodniczący PO mówił kilka dni temu m.in., że Unia Europejska musi postawić Polsce „ultimatum". Do tej pory te słowa były przedmiotem huraganowego ataku przede wszystkim ze strony polityków partii rządzącej czy posłów Kukiz'15. Stały się też tematem w mediach publicznych.

Ale na wywiad w poniedziałek zareagowali także dwaj senatorowie PO ze Śląska. W oświadczeniu Andrzej Misiołek i Leszek Piechota piszą: „Jest rzeczą niedopuszczalną, by Polak, poseł RP, wiceprzewodniczący największej partii opozycyjnej, osoba publiczna, w zagranicznej prasie domagał się od Unii Europejskiej i państw ją tworzących podejmowania działań restrykcyjnych wobec naszej ojczyzny". To pierwszy oficjalny głos w Platformie odcinający się od wypowiedzi Budki, który po wybuchu kontrowersji opublikował m.in. polską wersję wywiadu, którą wysłał do autoryzacji. – Jestem ostatnią osobą, która chciałaby sankcji, ponieważ sankcje dotkną przede wszystkim Polaków – mówi w niej Budka. List jest tym większym zaskoczeniem, że politycy PO, z którymi w ostatnich dniach się kontaktowaliśmy, nawet w nieoficjalnych rozmowach nie wyrażali personalnej krytyki wobec wiceprzewodniczącego, nawet jeśli przyznawali, że wywiad mógł być nieco bardziej ostrożny. Politycy PO zachowywali też spójny przekaz zewnętrzny. Oświadczenie senatorów łączone jest w partii z rosnącą popularnością Budki. Sondaż dla serwisu Oko.press pokazał, że wyborcy PO uznają go za dużo lepszego lidera niż Grzegorz Schetyna. – Być może oświadczenie to próba pogorszenia dobrych relacji między Schetyną a Budką i ich skłócenia – mówi nam osoba znająca sytuację w PO, która dodaje, że w partii są osoby, którym może na kreacji takiego konfliktu zależeć.

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Rzeczpospolitej"

Zamów subskrypcję
i czytaj bez ograniczeń!

Kup teraz
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE