Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Kolanko: Sejm zamyka się na świat

Fotorzepa, Adam Burakowski
O sile państwa nie decyduje już tylko potencjał gospodarczy czy militarny. Liczy się też tzw. soft power – siła przycišgania na różne sposoby. Skasowanie przez Sejm Międzynarodowego Programu Stażowego, najlepiej pokazuje, że dbanie o siłę przycišgania naszego kraju coraz bardziej przestaje być priorytetem – i to na wielu płaszczyznach.

Program w cišgu 10 lat umożliwił ponad 100 liderom z krajów takich jak Gruzja, Ukraina, Niemcy czy Kanada poznawanie tego, jak działa polski parlament i nasz system polityczny. Teraz nie będš już mieć takiej okazji, a projekt ten zostanie przekształcony w system wymiany urzędników.

Państwa, które dbajš o swojš długoterminowš siłę i znaczenie, chcš pokazać się œwiatu z jak najlepszej strony. Temu służy na przykład amerykański program International Visitor Leadership Program, który od kilkudziesięciu lat umożliwia poznawanie amerykańskiej polityki potencjalnym liderom politycznym, biznesowym, dziennikarskim z całego œwiata. Trudno przecenić jego znaczenie w tworzeniu potęgi Stanów Zjednoczonych. Mogłem przekonać się o tym w tym roku, gdy jako jeden z uczestników tego programu odwiedziłem Waszyngton, Denver i Nowy Orlean, poznajšc amerykańskš politykę na wszystkich możliwych szczeblach.

W Polsce Sejm zamyka swoje podwoje dla ludzi, którzy w przyszłoœci będš tworzyć elity u naszych sšsiadów i nie tylko. Ta decyzja ma symboliczny wymiar, podobny do barierek stojšcych niemal permanentnie przed Sejmem. I to w sytuacji, w której politycy PiS podkreœlajš niemal na każdym kroku znaczenie i rozwój tzw. dyplomacji parlamentarnej. Teraz dobrowolnie rezygnujemy z projektu, który był dla rozwoju postrzegania Polski na œwiecie równie ważny – a może nawet ważniejszy – niż kolejne oficjalne wizyty i przemówienia marszałków Kuchcińskiego, Karczewskiego czy innych polityków. Miejmy tylko nadzieję, że nie jest to decyzja nieodwracalna.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL