Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Piotr Liroy-Marzec: Polacy widzš wielkš pogardę PiS

Rzeczpospolita, Adam Burakowski
Ego gubi Kukiza. To Paweł otacza się ludŸmi z wyrokami, nie ja – mówi poseł Piotr Liroy-Marzec.

Rzeczpospolita: Kukiz'15 się sypie?

Piotr Liroy-Marzec, poseł niezależny: Częœć posłów odeszła, częœć została wyrzucona. Nie mam zwyczaju mówić Ÿle o swoich byłych.

Dlaczego Liroy przestał dogadywać się z Kukizem?

Muszę przeprosić wyborców za to, że wczeœniej twierdziłem, że nie było konfliktu w Kukiz'15, bo on był. Trwał wiele miesięcy, ale nie dotyczył bezpoœrednio mnie, tylko moich współpracowników. Zabrakło kontaktu i rozmowy z Pawłem.

Członkowie Kukiz'15 twierdzš, że otacza się pan ludŸmi wywodzšcymi się ze œrodowiska PiS i PO, którzy mieli udział w reprywatyzacji.

Sam Kukiz wspierał PO, współpracował z nimi, grał dla nich koncerty w kampaniach. Idšc tym tokiem rozumowania, to sam powinien się teraz usunšć z Kukiz'15 za kontakty z PO. Nie można było znaleŸć nic na mnie, to atakuje się moich współpracowników. Dyrektor mojego biura wczeœniej współpracował z Pawłem Kukizem w kampanii prezydenckiej. I jedyny zarzut, jaki był wobec niego, to ten, że spiera się publicznie z Pawłem na Facebooku. Ego gubi Kukiza. To Paweł otacza się ludŸmi z wyrokami, nie ja.

O co dzisiaj bije się Kukiz'15?

Dzisiaj sam już nie wiem. Będę się przyglšdał Kukiz'15. Mam nadzieję, że się ocknš, przestanš opluwać ludzi, łamać swoich i skupiš się na pracy dla Polaków. Dzisiaj Kukiz'15 jest ucieleœnieniem partiokracji.

Wdał się pan również w wulgarny spór ze Stanisławem Tyszkš, wicemarszałkiem Sejmu z Kukiz'15.

Jestem raperem, nie politykiem. Posłańcem, nie posłem. A tym facetem nie ma sensu się zajmować. Ludzie sami wkrótce się dowiedzš, kim jest Staszek Tyszka.

Tyszka to bliski współpracownik Kukiza.

Tyszka to mętna postać. Wkrótce wypłynie o nim prawda bez mojej ingerencji. Tolerowałem go przez wiele lat i rzeczy, które wyrabiał, ale to już nie jest mój cyrk. Tyszka jest największym błędem Kukiz'15. Paweł o tym wie. Powinien być zdjęty z funkcji wicemarszałka Sejmu.

Co może zrobić w pojedynkę poseł w Sejmie?

Reprezentować obywateli. Udało się w przypadku medycznej marihuany. Teraz będę zabiegał o to, żeby rzšd szybciej przyjšł ustawy o uprawach narodowych. Chichotem historii jest zalegalizowanie medycznej marihuany za rzšdów PiS, a nie PO czy wczeœniej rzšdzšcego SLD. W cišgu najbliższych dni odbędzie się moje spotkanie z prezydentem, którego będę chciał przekonać do szybkiego podpisania ustawy.

Kolejne plany?

Chcę doprowadzić do przywrócenia twórcom 50 proc. kosztów uzyskania przychodu, co zabrała PO. Chcę jasnych zasad, a nie systemu, w którym sprzštaczka będzie mogła wystawiać umowę o dzieło. Mam już wystarczajšcš iloœć podpisów pod projektem i obietnicę, że wkrótce będzie procedowany. Walczę też o to, żeby w stacjach radiowych była grana polska muzyka w 50 proc. czasu antenowego i nie tylko w nocy. Rozmawiam o tym z ministrem kultury prof. Glińskim, posłami PiS i mogę liczyć na wsparcie. Po wakacjach złożę projekt zakładajšcy 50 proc. kontentu narodowego i niezależnego w radiowym rynku. Tylko zagraniczne stacje radiowe sš przeciwko projektowi. Radio Opole już wsparło inicjatywę i w 50 proc. gra polskš muzykę. Nie walczę o siebie, bo moje utwory nie chodzš w radiu.

Więc dlaczego?

Dla wzmocnienia polskiej kultury. Polskie Nagrania zostały sprzedane zachodniemu koncernowi za mniejszš sumę, niż warte było samo logo. Rozmawiałem ze znanym polskim jazzmanem, który w filmie o sobie chciał wykorzystać własne nagrania, ale zażšdano od niego za te piosenki sumę, za którš mógłby kupić dobry samochód. Amerykanie ubezwłasnowolnili polskich artystów. Nie mamy własnych nagrań narodowych. Rzšdzšcy powinni odkupić Polskie Nagrania od Warnera.

Za Kaczyńskiego demokracja ma się lepiej niż za Tuska?

Nie różniš się. Dzisiaj PiS chce podwyżki cen paliwa, czego efektem będzie podwyżka cen żywnoœci, opłat i podatków. Dziœ PiS chce reaktywacji pegeerów. PiS to PiSZPR budujšcy nowš PRL. Centralizacja wszelkich urzędów i centralne sterowanie Polskš to powrót do systemu słusznie minionego. Tylko obywateli szkoda. PiS ma krótkš ławę i powinni się oprzeć na ekspertach. Kaczyński powinien przestać pastwić się nad opozycjš, bo przegra sromotnie. PiS musi współpracować z opozycjš, bo Polacy widzš tę pogardę. Polityka to też wycišgnięcie pomocnej ręki. PiS wyjmuje muchę z oka Polski kijem bejsbolowym.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL