Po TK czas na puszczę

Komisja Europejska wszczęła postępowanie przeciwko Polsce za zwiększenie wycinki w Puszczy Białowieskiej. I dała rządowi mało czasu na reakcję.

Aktualizacja: 17.06.2016 18:15 Publikacja: 16.06.2016 19:34

Po TK czas na puszczę

Foto: Fotorzepa, Jakub Ostałowski

Korespondencja z Brukseli

Trwający od marca dialog nie przekonał Brukseli, że działania zlecone przez ministra środowiska nie stanowią zagrożenia. Eksperci Komisji wrócili z Warszawy z przekonaniem, że prawo jest naruszane.

Chodzi o decyzję ministra środowiska Jana Szyszki o trzykrotnym zwiększeniu wycinki w Puszczy Białowieskiej w ciągu dziesięciu lat. Ma to być odpowiedzią na szerzenie się kornika atakującego świerki. – Uważamy, że Polska łamie unijne dyrektywy: siedliskową i ptasią. Puszcza jest częścią chronionego w Unii obszaru Natura 2000 – powiedział rzecznik KE Enrico Brivio. Przywołał dyrektywy ws. ochrony siedlisk przyrodniczych i dzikiej flory i fauny oraz ws. ochrony dzikiego ptactwa.

Szyszko skomentował informacje z Brukseli na antenie TV Republika. – Jest sprzeczność między Naturą 2000 a programem UNESCO, jeśli chodzi o działania ochronne – stwierdził.

Komisja wysłała Polsce wezwanie do usunięcia uchybień, co jest pierwszym etapem procedury o naruszenie unijnego prawa. Standardowo kraje mają dwa miesiące na odpowiedź i ewentualną obronę swoich przepisów. Ale w przypadku Polski Bruksela uznała, że sprawa jest pilna, bo wycinka już trwa. Dlatego rząd dostał na reakcję tylko miesiąc.

Jeśli nie będzie ona satysfakcjonująca, to w drugim etapie Warszawa dostanie uzasadnioną opinię stanowiącą już konkretne zalecenie zmiany prawa. Jeśli i to nie podziała, w trzecim etapie Komisja może skierować wniosek do unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Ten może nakazać zmianę prawa, ale też zdecydować o sankcjach finansowych liczonych za każdy dzień zwłoki w działaniu. To drugie ma ostatnio ogromne znaczenie jako element presji na państwo. Bo na werdykt czeka się miesiącami, a o sankcjach można zdecydować od razu.

Niewykluczone, że gdy w sprawie Białowieży Bruksela będzie naciskać na obecny rząd, ten za stan puszczy obwini swych poprzedników, koalicję PO–PSL. Warszawska prokuratura poinformowała bowiem w czwartek, że wszczęła śledztwo w sprawie zaniedbań i przekroczenia uprawnień przez poprzednie kierownictwo resortu środowiska, przez które miało dojść do zniszczeń „znacznych rozmiarów" i degradacji białowieskiego lasu.

Na linii Warszawa–Bruksela wciąż iskrzy oczywiście także z powodu Trybunału Konstytucyjnego i wdrożonej w styczniu przeciwko Polsce procedurze ochrony praworządności.

W wysłanej 1 czerwca opinii Komisja skrytykowała stan demokracji i praworządności w naszym kraju i wezwała do odblokowania TK. Dała Polsce dwa tygodnie na odpowiedź, co oznacza, że termin minął w środę. Nie dostała jednak ani odpowiedzi, ani żadnego sygnału o planowanej dacie jej przesłania. Swoją wiedzę czerpie więc z mediów.

– Przyjmujemy do wiadomości wypowiedzi opublikowane w prasie, że polskie władze udzielą tej odpowiedzi, gdy będzie postęp w kierunku rozwiązania kryzysu – powiedział rzecznik KE Margaritis Schinas. Podkreślił jednak, że sprawa jest pilna.

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że kolejną decyzję, np. o przejściu do drugiego etapu procedury, Komisja może podjąć w pierwszym tygodniu lipca. Nie zrobi tego raczej w czerwcu, bo woli unikać dodatkowych kontrowersji w okresie poprzedzającym brytyjskie referendum ws. opuszczenia UE. W tygodniu po nim wszystkie unijne instytucje będą z kolei zbyt zajęte opracowywaniem planu awaryjnego na wypadek Brexitu.

Fransowi Timmermansowi, wiceprzewodniczącemu KE odpowiedzialnemu za procedurę wobec Polski, zależy jednak na działaniu jeszcze przed szczytem NATO w Warszawie 8–9 lipca. Bo to jego zdaniem ostatni moment, gdy rząd może przejąć się krytyką międzynarodową.

Korespondencja z Brukseli

Trwający od marca dialog nie przekonał Brukseli, że działania zlecone przez ministra środowiska nie stanowią zagrożenia. Eksperci Komisji wrócili z Warszawy z przekonaniem, że prawo jest naruszane.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Spór o pieniądze w Sejmie. Kancelaria domaga się podwyżek
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Polityka
Warszawa stolicą odsieczy dla Ukrainy. Europa się zmobilizowała
Polityka
Młodzi samorządowcy z szansami na nowe otwarcie
Polityka
Sondaż: Polacy nie wierzą, że Andrzej Duda może zostać liderem prawicy w Polsce?
Polityka
Nowy prezydent Krakowa będzie rządził gorzej bez Łukasza Gibały?