Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Kremlowski analityk: Granice jeszcze zostanš przesunięte

Oleg Niemenski
youtube
Ekspert założonej przez Putina instytucji mówi o zmianie granic państw postradzieckich.

- Jest to zasadniczo nowe zjawisko na postradzieckiej przestrzeni, zmieniajš się granice i odbywajš się jakieœ procesy integracyjne. To już się dzieje nie na podstawie stosunków międzypaństwowych, ale według zasady ponownego zjednoczenia rosyjskojęzycznej przestrzeni – powiedział Oleg Niemenski, jeden z kluczowych pracowników naukowych finansowanego przez Kreml Rosyjskiego Instytutu Badań Strategicznych. – Zmiana granic postradzieckich państw jest nieunikniona. Granice te będš się zmieniać dlatego, że zostały one stworzone w gabinetach, a nie powstały w wyniku samostanowienia narodów – konkludował.

W ten sposób Niemenski odniósł się do kwestii aneksji Krymu podczas konferencji zorganizowanej w centrum prasowym rzšdowej grupy medialnej „Rossija Siegodnia" z okazji zbliżajšcej się rocznicy utworzenia Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP). Co ciekawe, pracownik instytucji, która sporzšdza na zlecenie Kremla materiały analityczne, otwarcie przyznał, że „Rosja powinna zajmować dominujšcš rolę we wszelkiego rodzaju projektach integracyjnych".

- Nie mogš funkcjonować struktury integracyjne na zasadzie równoœci. Jest to postimperialna integracja, jest tu jednoznaczna przewaga Rosji i ta przewaga powinna być zatwierdzona we wszelkich integracyjnych strukturach – powiedział. – Integracja dla Rosji jest opłacalna jedynie wtedy, kiedy ona (Rosja - red.) może dyktować swojš wolę sšsiadom nie tylko faktycznie, ale i prawnie – dodał.

Rosyjski Instytut Badań Strategicznych jest państwowš instytucjš, założonš przez prezydenta Rosji Władimira Putina. Na jej czele stoi Leonid Reszetnikow, generał-lejtnant służby wywiadu zagranicznego Rosji.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL