Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Niezwykły skorupiak i chińska potęga morska

Wikipedia
Internauci z Chin chcieliby nadać pierwszemu całkowicie chińskiemu lotniskowcowi imię morskiego stworzenia o wyjštkowej sile, wytrzymałoœci. I smaku.

Pierwszy lotniskowiec, który Chiny budujš u siebie i dla siebie, został zwodowany 26 kwietnia. W portowym mieœcie Dalian na północnym wschodzie kraju. Na razie nazywany jest po prostu pierwszym okrętem typu 001 A.

 

Atrakcyjniejszej nazwy postanowili poszukać chińscy internauci, głównie młodzież. Wygrała nazwa Pipixia, oznaczajšca popularnego na chińskich stołach skorupiaka. Nie ma szans, by lotniskowiec został tak ochrzczony - zapowiedział to jednoznacznie rzecznik chińskiego ministerstwa obrony, ale wybór nazwy wzbudził duże zainteresowanie. Nawet w oficjalnej prasie pekińskiej, potem w anglojęzycznej w Hongkongu, a ostatnio w portalach rosyjskojęzycznych.

 

Prasa rzšdowa uznała, że to wybór skorupiaka œwiadczy o tym, że chińska młodzież jest dumna i patriotyczna.

Pipixia, jeżeli nie trafi w ręce sprawnych kucharzy, jest zwierzęciem o niezwykłych cechach. Małym (maksymalnie 18 cm długoœci), ale uderzajšcym przeciwnika (lub kandydata na pokarm) z olbrzymiš siłš. Ma do tego specjalne młoty (odnóża) poruszajšce się z prędkoœciš 100 km na godzinę. Może rozbić szybę akwarium i każdy pancerz czy muszlę. Długo też żyje jak na skorupiaka, nawet do 20 lat. I ma wyjštkowe oczy: zapewniajš widzenie pod każdym kštem, także w podczerwieni i ultrafiolecie. Sam ma jaskrawe ubarwienie.

Pipixia (odontodactylus scyllarus) nosi oficjalnš polskš nazwę rawka błazen. Zwana też, ponoć niesłusznie (bo nie nalezy do tej rodziny), krewetkš modliszkowatš (po angielsku: mantis shrimp) albo krewetkš phi phi.

Chiński lotniskowiec nie będzie się nazywał "Rawka błazen". W ogóle, jak napisał niedawno wychodzšcy w Hongkongu dziennik "South China Morning Post", nie będzie miał nazwy aż do momentu, gdy będzie gotowy do służby, czyli jak się planuje w 2020 roku. Zwodowano go już teraz, w momencie, gdy nasila się konflikt wokół Półwyspu Koreańskiego i nie wygasa inny – na Morzu Południowochińskim.

W obu konfliktach w ważnej roli występujš Stany Zjednoczone, które majš aż dziesięć lotniskowców, a trzy kolejne budujš. Chińczycy majš doœwiadczenia tylko z radzieckim lotniskowcem, odkupionym od Ukrainy w 1998 roku i przerobionym w Dalianie. Nazywa się Liaoning (tak jak prowincja, w której jest portowe miasto Dalian).

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL