Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Trzaskowski: PiS stawiał na Marine Le Pen, ale przegrał

Orbán zawsze wybierze własny interes, a nie dobre relacje z Kaczyńskim
Fotorzepa, Jerzy Dudek
Takich nadętych bufonów jak ministrowie PiS w Unii Europejskiej jeszcze nie widzieli – mówi poseł PO Rafał Trzaskowski.

Rzeczpospolita: Co oznacza dla nas wygrana Emmanuela Macrona?

Rafał Trzaskowski: To dobry wybór dla Europy i dla Polski. Alternatywš byłby poważny kryzys Unii Europejskiej. Marine Le Pen zapowiadała wyjœcie Francji ze strefy euro, a w przyszłoœci może nawet z UE. Wybór Macrona stanowi jednak wyzwanie dla rzšdu PiS.

Dlaczego?

Macron opowiada się za przyœpieszeniem integracji europejskiej i jasno mówi, że eurosceptycy mogš zostać na peryferiach UE. Pytanie, czy najgorsze od lat – z winy rzšdów PiS – relacje polsko-francuskie uda się naprawić. I czy rzšdowi uda się w UE wyjœć z jakškolwiek konstruktywnš propozycjš, aby Polska nie była na marginesie.

Czy można mówić o dobrym wyborze dla Polski, skoro Macron jako kandydat mocno krytykował Polskę i groził sankcjami?

Można. Wszystkie wypowiedzi, które majš na celu ograniczenie swobody przemieszczania się pracowników, sš niedopuszczalne ze względu na traktaty. W tym przypadku opozycja z rzšdem mówi jednym głosem. Każdy kandydat na prezydenta, poza Marine Le Pen, mówił też, że należy wykonywać obowišzki członka elitarnego klubu, jakim jest UE. Jeżeli ktoœ tego nie robi, to musi być gotowy na konsekwencje. Trudno mi sobie wyobrazić, że ktoœ może woleć Marine Le Pen, która chce zburzyć UE, tylko dlatego, że nie będzie zwracała uwagi polskiemu rzšdowi na łamanie praworzšdnoœci.

Macron nie przesadził?

Posunšł się o krok za daleko. Nawet politycy opozycji nie chcieliby, żeby Polska podlegała sankcjom. Jednoczeœnie wybór Macrona powinien otrzeŸwić PiS. Polityka braku dialogu z UE rodzi poważne konsekwencje. Nawet Viktor Orbán wycišga wnioski ze swoich błędnych decyzji. Orbán kalkuluje i ocenia, czy posunšł się za daleko czy nie, i jest gotów do zmiany swojego postępowania.

Węgry Orbána to największy sojusznik Polski w UE.

Tylko że Orbán potrafi kalkulować, rozmawiać i jest do bólu pragmatyczny. A rzšd PiS jest dogmatyczny i kieruje się emocjami. Orbán traktuje Kaczyńskiego instrumentalnie. Węgrom pasuje, że jest Polska wystawiajšca się na ciosy w UE, bo dzięki temu Budapeszt jest w relatywnym cieniu. Dużo wczeœniej wszyscy wiedzieli, że Węgry poprš Tuska. Orbán zawsze wybierze własny interes, ponad dobre relacje z PiS.

Czy przez jeden kontrakt na caracale Polska będzie miała gorsze relacje z Francjš?

Można się wycofać z negocjacji, ale w sposób dyplomatyczny. Brak dostatecznej komunikacji, próba zrzucenia odpowiedzialnoœci na Francuzów, premiowanie Amerykanów złożyły się na pogardliwš politykę dyplomatycznš. Rok temu chwaliłem PiS przynajmniej za konstruktywne podejœcie do unijnej polityki zagranicznej i obronnej. Dziœ PiS obniża wiarygodnoœć Polski na œwiecie. Dlatego Francja i Niemcy tracš cierpliwoœć do naszego kraju. Po szarży z Tuskiem wszyscy już wiedzš, że PiS w polityce kieruje się emocjami, nie rozumem. Do tego dochodzi seria gaf, np. mówienie, że Francuzi powinni uczyć się od nas jedzenia widelcem, zdjęcie szefa MSZ z Marine Le Pen...

PO zarzucała PiS, że nie szuka porozumienia z dyplomacjš Donalda Trumpa przed wyborami w USA. Kiedy Witold Waszczykowski buduje relacje z kandydatami na prezydenta Francji, krytykujecie.

Waszczykowski jako jedyny szef dyplomacji fotografował się z Le Pen. Nie chwalił się zdjęciami z Macronem, Mélenchonem czy Fillonem. Jeœli takie zdjęcia sš, a MSZ ich nie publikuje, to bardzo Ÿle œwiadczy o tym resorcie. PiS stawiał na Marine Le Pen i przegrał.

Nikt z PiS nie spodziewał się wygranej Le Pen.

W rozmowach kuluarowych niektórzy skrajni politycy PiS na to liczyli. Również antyunijna polityka rzšdu PiS jest zbieżna z politykš Frontu Narodowego. To na przykład budowanie polityki na strachu, występowanie przeciwko wspólnej walucie, postawienie wyłšcznie na państwa narodowe.

Czy PiS może liczyć na Francję Macrona przy stworzeniu nowego traktatu unijnego?

Kaczyński nie może liczyć na Macrona. Nikt nie będzie chciał stworzyć z PiS nowego traktatu unijnego, bo PiS nie tylko nie przedstawia nowych pomysłów na Unię, ale też nie wycišga wniosków ze swoich błędów. PiS, atakujšc Tuska, tylko osłabia pozycję Polski w UE. Szef MSZ mówił, że ma ekspertyzy œwiadczšce o nieważnoœci wyboru Tuska, z czego się póŸniej rakiem wycofywał.

Atakujšc Tuska, polski rzšd traci również na arenie międzynarodowej?

Wszyscy wiedzš, że to zagrywka wewnętrzna, emocje i brak powagi. Obecnie nikt nie chce nowego traktatu, wszyscy dopuszczajš koniecznoœć reform unijnych polityk, ale nie wywracania UE do góry nogami. Twardych zawodników w UE widzieli, eurosceptyków widzieli, ale takich nadętych dyletantów jak nasi ministrowie konstytucyjni z PiS jeszcze nie.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL