Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Sondaż IBRIS: PiS - 31,7 proc., PO - 30 proc.

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Rekonstrukcji rzšdu Beaty Szydło domaga się nawet częœć elektoratu PiS.

Prawo i Sprawiedliwoœć oraz Platforma Obywatelska znów dzielš między siebie społeczne poparcie i wspólnie zagospodarowujš scenę politycznš. Według najnowszego sondażu IBRIS dla „Rzeczpospolitej" obie partie mogš liczyć na poparcie ponad 30 procent elektoratu, liczba respondentów chcšcych na nie głosować roœnie, a PiS ma już tylko niespełna 3 procent przewagi nad PO.

 

Trzeci na podium Kukiz'15 może liczyć na 10 procent – zaledwie jednš trzeciš poparcia deklarowanego przez badanych dla dwóch dużych partii.

Kto kogo zje?

Z „wielkiej dwójki" to PO jest w lepszej sytuacji pod względem psychologicznym. Goni rywala i coraz bardziej zmniejsza dystans. PiS ucieka, ale zbyt wolno odrabia straty.

– Te wyniki to sygnał dla PiS, że zaklinanie rzeczywistoœci pomaga może na psyche, choć na krótko, ale nie na rzeczywistoœć – komentuje sondaż socjolog dr hab. Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

– Można się oczywiœcie pocieszać, że jeszcze nie wszystko stracone, bo prowadzenie zostało uratowane, ale to nic nie da.

W Sejmie znalazłyby się jeszcze Nowoczesna z wyraŸnym spadkiem poparcia o ponad 3 procent i SLD, który regularnie od kilku miesięcy przekracza w sondażach próg umożliwiajšcy dostanie się na Wiejskš. Pod kreskš znalazło się PSL (4,4 procent) oraz Razem (3,4).

Mandaty za punkty

A jak wyglšdałaby scena polityczna, i kto sformowałby rzšd, gdyby takie były wyniki wyborów? Żadna partia nie mogłaby rzšdzić samodzielnie, możliwe byłyby natomiast dwie koalicje: PiS i Kukiz'15 z ok. 42 procentami poparcia oraz PO z Nowoczesnš i SLD z poparciem niższym o zaledwie pół procent – 41,5 procent głosów.

Według przeliczenia na mandaty, które przygotował dla nas Jarosław Flis, PiS otrzymałoby 193 mandaty, PO – 181, Kukiz'15 – 49, Nowoczesna – 22, a SLD – 14.

– Trzeba pamiętać, że to jedynie symulacja – tłumaczy socjolog. – Ważne sš także głosy niezdecydowanych, po ich uwzględnieniu PSL ma 4,8 procent, a więc jest całkiem blisko progu. Gdyby do tego PO „zjadła" cały elektorat Nowoczesnej, PiS nie miałby większoœci, nawet z Kukiz'15.

Dlatego kluczowe znaczenie ma, na kogo przełożš się głosy Nowoczesnej, która bliska jest podzielenia losu „jednorazówek", czyli partii takich jak Ruch Palikota, czy Samoobrona, które po jednej kadencji rozsypały się w proch. – Wydaje się, że to już dla partii Ryszarda Petru równia pochyła – komentuje Flis. – Ale medycyna zna przypadki „cudowanego ozdrowienia".

Wszystko wskazuje na to, że walczyć o tę politycznš schedę będzie głównie Platforma Obywatelska, która wyraŸnie jest w uderzeniu. Jeœli ugrupowaniu nie zaszkodzi szorstka przyjaŸń Schetyny i Tuska i niechęć do podawania sobie nawzajem piłek – Platforma nie powinna stracić korzystnego trendu.

Wie o tym zresztš lider tej partii, który mimo, że nie ustawia się z Donaldem Tuskiem w œwietle kamer, to chętnie grzeje się w jego cieple, skrzętnie liczšc punkty, które szef RE zarabia dla PO. IBRIS zapytał także badanych o to, czy rzšd Beaty Szydło powinna dotknšć rekonstrukcja. Tu wyniki sš jednoznaczne, wygrywa opcja rekonstrukcji: az 67,6 procent uważa, że „zdecydowanie tak" lub „raczej tak".

Rekonstrukcja na tak

Zmiany wydajš się badanym przez IBRIS konieczne, jak nigdy dotšd od poczštku pracy obecnego rzšdu. Co ciekawe, o ile tylko 4 procent elektoratu PiS uważa, że rekonstrukcja jest potrzebna zdecydowanie, to aż 30 procent wskazuje, że „raczej" powinno do niej dojœć.

– Umiarkowany elektorat PiS widzi, co się dzieje, i nie udaje, że nie ma kłopotów – mówi Jarosław Flis. – Być może „żelazne zaplecze" partii Jarosława Kaczyńskiego uważa, że to, co słychać, to wcišż tylko „kwik œwiń odrywanych od koryta", ale inni wiedzš, że jest inaczej.

Zdaniem socjologa, jest to dla władzy kolejny sygnał ostrzegawczy. – Ta œcieżka to nie jest kurs na oszałamiajšce zwycięstwo – puentuje Flis.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL