Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

AfD wykańcza się sama

AFP
Po czterech latach sukcesów skrajni populiœci z AfD przesuwajš partię jeszcze bardziej na prawo. To zapowiedŸ katastrofy.
Frauke Petry, szefowa Alternatywy dla Niemiec (AfD), przegrała wewnętrzne zmagania w szeregach partii, której była współzałożycielkš. To jej niejako z urzędu przypadała rola czołowej kandydatki AfD w wrzeœniowych wyborach do Bundestagu. Niespodziewanie ogłosiła jednak, że niš nie będzie. Oznacza to, że rywalizację wewnštrz partii wygrała frakcja radykalna zbliżona do œrodowisk radykalnej prawicy, której twarzš jest Björn Höcke utrzymujšcy kontakty z neonazistowskš NPD. To on udowadnia, że wybudowanie pomnika Holokaustu w Berlinie jest hańbš, na którš Niemcy nie zasłużyli. Frauke Petry odcinała się od tego typu wypowiedzi. Napięcie w AfD rosło w miarę zbliżania się daty kongresu partii, który zbiera się w sobotę w Kolonii. Majš na nim zapaœć ostateczne decyzje dotyczšce programu partii, z którym pójdzie do wrzeœniowych wyborów do Bundestagu, a także ustalona lista czołowych kandydatów na posłów. Nie wiadomo, kto będzie na czele listy, a więc lokomotywš wyborczš partii. Wiadomo, że Frauke Petry znalazła się na bocznym torze. Niemieckie media liberalne odnotowały ten fakt z ulgš, gdyż gwałtowne przesunięcie w prawo przełoży się zapewne na mniejsze poparcie dla prawicowych populistów, będšcych wyrzutem sumienia zdecydowanej większoœci współczesnych Niemców. 50 tys. z nich zapowiedziało demonstracje przeciwko AfD w Kolonii w czasie obrad kongresu.
Frauke Petry, którš jeszcze niedawno porównywano z szefowš francuskiego Frontu Narodowego Marine Le Pen, może zejœć ze sceny politycznej. W rękach takich ludzi jak Björn Höcke AfD stanie się awatarem resztek doœć potężnej jeszcze nie tak dawno neonazistowskiej NPD. Ma zresztš podobny nacjonalistyczny, eurosceptyczny, ksenofobiczny i momentami rasistowski program, w którym sporo się mówi o sprawiedliwoœci społecznej i uzasadnionych prawach socjalnych pracowników. Sam Björn Höcke nie zostanie zapewne szefem AfD, ale to on ma obecnie najbardziej aktywnych zwolenników. Sš przekonani, że to dzięki prezentowanym przez niego poglšdom AfD ma obecnie 145 deputowanych w 11 parlamentach landowych. To ogromny sukces partii startujšcej cztery lata temu niemal od zera. Ale ma ona swój okres œwietnoœci już za sobš. O ile jeszcze kilka miesięcy temu gotowych było na niš głosować 14–15 proc. Niemców, o tyle obecnie nie więcej niż 10 proc. Nie brak głosów, że jeżeli tak dalej pójdzie, AfD może nie przekroczyć nawet 5-proc. progu wyborczego. Zasadniczš przyczynš spadku popularnoœci AfD jest wyraŸne osłabienie kryzysu imigracyjnego, z którego skutkami partie niemieckiego establishmentu, zwłaszcza CDU i CSU, walczš za pomocš wielu œrodków propagowanych przez AfD.
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL