Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Marsz opozycji 6 maja ma być demonstracjš siły politycznej

"6 maja bšdŸmy razem!" - pisze przewodniczšcy PO Grzegorz Schetyna
PAP, Artur Reszko
Zaplanowany na 6 maja marsz opozycji ma być demonstracjš jej siły politycznej, ale też Platformy jako głównego organizatora. Ma się na nim pojawić ponad 100 tys. osób. Ważnym elementem przekazu majš być sprawy samorzšdu.

Do Marszu Wolnoœci, który 6 maja o godz. 13 ruszy z placu Bankowego w stolicy, przyłšczyło się już PSL i kilka innych organizacji, w tym KOD.

Jak ustaliła „Rzeczpospolita", marsz ma mieć trzy główne elementy, które będzie spajał przekaz o obronie wolnoœci i wartoœci europejskich.

Pierwszy to element samorzšdowy. Partnerem całego wydarzenia jest bowiem Samorzšdowy Komitet Protestacyjny, grupujšcy organizacje i korporacje samorzšdowe sprzeciwiajšce się planom PiS. O tym, że samorzšdy majš być istotnym elementem marszu, mówił w czwartek sam Grzegorz Schetyna, po spotkaniu ponadpartyjnego sejmowego zespołu ds. obrony polskiej samorzšdnoœci. W konferencji wzięli udział samorzšdowcy, przedstawiciele PSL i Nowoczesnej.

Ludowcy planujš mobilizację w całym kraju. Szacujš, że uda im się zebrać ok. 10 tys. sympatyków. – Chcemy, by na marszu pojawili się mieszkańcy małych ojczyzn, którzy sš zaniepokojeni procesem odbierania im praw i wolnoœci – mówi nam poseł Piotr Zgorzelski z PSL.

Partia zachęca do udziału w marszu hasłem: „Biało-czerwony Marsz Wolnoœci". Ale jak podkreœlajš politycy PO, wszyscy partnerzy promujš się na własny sposób i majš w tym pełnš swobodę.

Drugim elementem marszu ma być reforma oœwiaty, z mocnym udziałem Zwišzku Nauczycielstwa Polskiego. Nie mogło tego zabraknšć zwłaszcza po tym, jak Zwišzek wraz z koalicjantami – w tym PO – zebrał ponad 900 tysięcy podpisów pod referendum ws. reformy.

Trzeci element to cała paleta spraw dotyczšcych szeroko rozumianej ochrony praworzšdnoœci, m.in. reformy wymiaru sprawiedliwoœci. W ten sposób Platforma chce w pewnym sensie podsumować i wzmocnić główne wštki dyskusji politycznej w Polsce w ostatnich miesišcach i jednoczeœnie pokazać, że to ona nadaje ton przekazowi wymierzonemu w PiS.

Platforma planuje mocnš promocję w internecie oraz na terenie Warszawy, m.in. poprzez specjalne pocztówki, które w przyszłym tygodniu trafiš do każdego mieszkańca stolicy. – Będzie też promocja w œrodkach komunikacji miejskiej – słyszymy w partii.

W pocztówce podpisanej przez Grzegorza Schetynę, do której dotarliœmy, czytamy: „Serdecznie zapraszamy do udziału w Marszu Wolnoœci. Marszu, którym chcemy pokazać przywišzanie Polek i Polaków do wartoœci europejskich. Marszu, którym chcemy zamanifestować sprzeciw wobec polityki PiS, zmierzajšcej do wyprowadzania Polski z Unii Europejskiej".

Schetyna w ulotce pisze też o jednoœci: „6 maja bšdŸmy razem! Pokażmy rzšdzšcym, że nie majš pozwolenia na niszczenie Polski". Ale o politycznš jednoœć będzie trudno, bo politycy Nowoczesnej nieufnie podchodzš do idei marszu, traktujšc go jako wydarzenie, które ma posłużyć wyłšcznie PO. Politycy Platformy przyznajš, że nie było jeszcze deklaracji o uczestnictwie ze strony Nowoczesnej, a przedstawiciele partii Ryszarda Petru mówiš, że decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

– Im wyższa będzie frekwencja na marszu, tym łatwiej będzie Schetynie budować argument, że PO dominuje nie tylko nad nami, ale i KOD – mówi nam jeden z polityków Nowoczesnej. – Dlatego poważnie zastanawiamy się, czy wspierać to wydarzenie.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL