Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

W sobotę konwencja Inicjatywy Polskiej

Szefowa Inicjatywy Polskiej Barbara Nowacka
PAP, Radek Pietruszka
W sobotę konwencja Inicjatywy Polskiej. To krok na drodze stowarzyszenia do wielkiej polityki.

– Nie należymy do żadnego ze zwalczajšcych się plemion. Tak samo złoœci nas i œmieszy witanie z kwiatami Beaty Szydło, jak i Donalda Tuska. Obserwujemy, że coraz więcej ludzi ma takie poglšdy – mówi szefowa Inicjatywy Polskiej Barbara Nowacka. W sobotę jej stowarzyszenie organizuje konwencję w Warszawie.

To pierwsza tak duża impreza od powstania Inicjatywy Polskiej w lutym 2016 roku. Od tamtego czasu organizacja zdšżyła już zasłynšć noœnymi pomysłami. Stowarzyszenie odegrało kluczowš rolę w komitecie Ratujmy Kobiety, który wniósł do Sejmu obywatelski projekt liberalizacji prawa aborcyjnego. PóŸniej zaangażowało się w czarny protest przeciw zaostrzeniu prawa do przerywania cišży. Obecnie skupia się na walce o bezpłatne przejazdy dla dzieci komunikacjš miejskš.

Uchwałę w tej ostatniej sprawie przyjęli już m.in. warszawscy radni. Nowacka przekonuje, że to zasługa jej stowarzyszenia. – Zaczęło się od interpelacji, którš złożyła nasza warszawska radna Paulina Piechna-Więckiewicz – uzasadnia.

Swoje działania z ostatniego roku Inicjatywa Polska chce podsumować podczas konwencji. Jednak więcej miejsca zajmie dyskusja programowa. Konwencja ma zaczšć się od wystšpienia Nowackiej, po którym zostanie zaprezentowany manifest programowy. Następnie zaplanowano wystšpienia koszalińskiego radnego Adama Ostaszewskiego o samorzšdach, byłego posła SLD Dariusza Jońskiego o gospodarce i feministki Kazimierzy Szczuki o kulturze. Inicjatywa Polska chce, by sobotnia konwencja była wstępem do debat programowych, które odbędš się w całej Polsce.

– Chcemy zbudować ruch społeczny, odpowiadajšcy na realne potrzeby – wyjaœnia Dariusz Joński.

Członkowie Inicjatywy Polskiej nieoficjalnie mówiš jednak, że konwencja ma cel polityczny: to poczštek długiego marszu, majšcego wprowadzić Nowackš do Sejmu. – W ostatnich i przedostatnich wyborach próg przekroczyły nowe partie. My też mamy szansę. Szczególnie, że z sondaży jasno wynika, że Polacy czekajš na pojawienie się nowej formacji – przekonuje członek inicjatywy.

W stowarzyszeniu mówi się, że w przyszłoœci mógłby dołšczyć do niego Robert Biedroń, ale Barbara Nowacka nie odpowiada wprost na pytanie o plany polityczne. – Walczymy o postępowš Polskę, a Sejm jest tylko œrodkiem do osišgnięcia tego celu – mówi.

Politolog prof. Rafał Chwedoruk uważa, że polityczne losy stowarzyszenia będš zależne od notowań PO. – Jeœli będš wysokie, wszyscy zapomnš o tej inicjatywie, jak i o wielu innych – komentuje ekspert.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL