Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Masowe zamieszki w stolicy Armenii. Sš ranni

Protesty, Erywań, Armenia
AFP
Protestujšcy nie chcš dopuœcić, by były prezydent objšł stanowisko premiera.

Ormiańskie media podajš, że na alei Bagramiana w centrum Erywania doszło do strać protestujšcych z policjš. Rannych zostało kilkadziesišt osób, w tym również kilku policjantów. Do szpitala trafił również jeden z organizatorów protestu i deputowany parlamentu Nikol Paszynian. Zaapelował do swoich zwolenników, by blokowali mosty, ulice i stacje metra.

Tysišce protestujšcych próbujš przedostać się do budynku parlamentu, otoczonego przez policję drutem kolczastym. Wszystko przez to, że w poniedziałek rzšdzšca koalicja wysunęła kandydaturę byłego prezydenta Serża Sarkisjana na stanowisko premiera. Armeniš rzšdził od 2008 roku, a w ubiegły poniedziałek ustšpił swoje stanowisko byłemu ambasadorowi Armenii w Wielkiej Brytanii. W 2015 roku Sarkisjan przeprowadził referendum, które znaczšco ograniczyło funkcje prezydenta - od tamtej pory de facto pełni funkcję ceremonialnš.

Przeciwnicy byłego prezydenta zarzucajš mu, że przeprowadził plebiscyt, ponieważ nie mógł już ubiegać się o reelekcję i postanowił przejœć na stanowisko premiera.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL