Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Opozycja usišdzie do rozmów z Jarosławem Kaczyńskim

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Szefowie partii politycznych odbędš spotkanie na szczycie. Czy ma ono zakończyć polityczny spór? Intencje PiS nie sš jasne.

W zaplanowanych na czwartek rozmowach ma wzišć udział prezes PiS Jarosław Kaczyński. W zamyœle liderów partii rzšdzšcej ma to pokazać jego dobrš wolę w kwestii rozwišzania politycznego pata w sporze o Trybunał Konstytucyjny.

Wtorek obfitował w polityczne zwroty akcji. Jeszcze przed południem szef Klubu PiS Ryszard Terlecki informował, że marszałek Sejmu Marek Kuchciński zaprasza w œrodę na spotkanie jedynie przewodniczšcych sejmowych klubów parlamentarnych. Gdy już politycy opozycji zdšżyli skrytykować to, że na spotkaniu zabraknie Jarosława Kaczyńskiego, Terlecki zakomunikował, że rozmowy zostanš przeniesione na „wyższy poziom".

Do spotkania liderów dojdzie prawdopodobnie w czwartek o godz. 12. W nieoficjalnych wypowiedziach politycy PiS podrzucajš interpretację, zgodnie z którš pojawia się szansa nawet na zakończenie trwajšcego od miesięcy sporu. – To będzie ważne spotkanie. Znów wycišgamy rękę do opozycji i mamy nadzieję, że nie zostanie ona tym razem odrzucona – mówi „Rzeczpospolitej" jeden z najbardziej zaufanych ludzi Kaczyńskiego.

Jednoczeœnie od działaczy PiS słyszymy, że żadnej propozycji kompromisu w sprawie TK nie będzie.

– Wiele propozycji ze strony PiS padło i nie ma sensu składać nowych – twierdzi nasz rozmówca. Jak więc miano by załagodzić spór, nie wiadomo.

Ponadto nasze Ÿródła w PiS twierdzš, że całe polityczne zawirowanie w sprawie spotkania zostało wyreżyserowane. Jak przekonujš, od poczštku w siedzibie partii na Nowogrodzkiej planowano spotkanie szefów partii parlamentarnych. O takiej formule mówił zresztš sam Kaczyński tuż przed Wielkanocš, gdy wezwał opozycję do pojednania. Tłumaczył wówczas, że spotkanie liderów politycznych jest potrzebne, żeby „stan uspokojenia przynajmniej na kilka miesięcy uzyskać". Zaapelował, by nie prowadzić ostrych walk politycznych przynajmniej do końca pielgrzymki papieża Franciszka, który ma odwiedzić Polskę pod koniec lipca, i o to, by nie wynosić sporów na zewnštrz.

Skšd więc pierwotna propozycja Terleckiego spotkania na poziomie szefów klubów sejmowych? Chodzi tylko o to, by następnie, „podnoszšc rozmowy na wyższy poziom", można było pokazać, że PiS jest gotowy do ustępstw dla dobra sprawy. A zmiana wizerunku partii rzšdzšcej w kwestii Trybunału jest jej ogromnie potrzebna.

W PiS już jakiœ czas temu zdano sobie z tego sprawę. Stšd właœnie przedœwišteczne orędzie Kaczyńskiego.

Opozycja na razie oferty pojednawczego spotkania nie odrzuca. Zdaniem szefa Klubu PO Sławomira Neumanna spotkanie z udziałem prezesa PiS i liderów partii „ma poważne znaczenie". Swojš obecnoœć potwierdzili także liderzy Nowoczesnej, PSL oraz Kukiz'15.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL