Polityka

Sejm zamyka się na media

aktualizacja: 24.03.2016, 23:49
Sejmowe kuluary (na zdj. wejście do nich) już nie są dostępne dla dzie...
Sejmowe kuluary (na zdj. wejście do nich) już nie są dostępne dla dziennikarzy. Wkrótce czekają ich kolejne restrykcje
Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński

Będą kolejne obostrzenia w nagrywaniu posłów, a docelowo dziennikarze zostaną przeniesieni dalej od sali obrad.

REDAKCJA POLECA

Straż marszałkowska zajmuje w Sejmie pomieszczenia w tzw. stopce. To szeroki filar naprzeciw wejścia głównego, na którym podpiera się część parlamentu. Straż opuści te pomieszczenia za kilka miesięcy, by przenieść się do nowego budynku, który wyrósł obok hotelu sejmowego.

Jak ustaliła „Rzeczpospolita", marszałek Sejmu Marek Kuchciński do zwolnionych pomieszczeń chce przenieść dziennikarzy. Dostaną tam miejsce do pracy i nową salę służącą do nagrywania polityków.

Ale oznacza to też, że nie będą mogli już poruszać się po korytarzach Sejmu, co obecnie robią niemal bez ograniczeń. W dodatku będą skazani na nagrywanie tylko tych posłów, którzy się do nich pofatygują.

Szerszy plan

Przeniesienie reporterów to końcowy element projektu, który PiS zaczęło realizować po wyborach. W grudniu ubiegłego roku marszałek Marek Kuchciński zakazał operatorom kamer i fotoreporterom wstępu do kuluarów, czyli korytarza okalającego salę obrad. Z kolei 11 stycznia weszło w życie zarządzenie, które zamknęło kuluary dla wszystkich dziennikarzy.

Pod koniec stycznia pisaliśmy w „Rzeczpospolitej", że PiS chce zamknąć dla mediów kolejne strefy. I rzeczywiście, podczas ubiegłotygodniowego posiedzenia zagrodzono wejścia do korytarza, przy którym znajdują się gabinety marszałka Kuchcińskiego i jego zastępców. Tym samym reporterzy nie mogą już czatować na polityków wychodzących z obrad Konwentu Seniorów.

KOMENTARZ DNIA

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE