Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Polacy po stronie TK

Zorganizowany przez .Nowoczesnš marsz pod hasłem "Przywróćmy ład konstytucyjny". Warszawa, 12 marca.
PAP/Jacek Turczyk
Nawet częœć wyborców PiS ma doœć tego sporu. Rzšd nie szuka jednak kompromisu.

Wojna wokół Trybunału Konstytucyjnego się zaostrza, a sondaż oœrodka IBRiS dla „Rzeczpospolitej" pokazuje, że PiS nie ma za sobš poparcia społecznego w tej kwestii.

Jedynie co czwarty Polak (25 proc.) uważa, że to władza ma rację w konflikcie wokół TK. Bioršc pod uwagę, że PiS cieszy się poparciem społecznym na poziomie ok. 35 proc., widać wyraŸnie, że nawet częœć zwolenników Jarosława Kaczyńskiego nie popiera jego działań wobec Trybunału.

Wœród badanych niemal dwa razy więcej (45 proc.) jest takich, którzy uważajš, że to sędziowie TK oraz popierajšca ich opozycja majš rację w tym sporze, nie zaœ PiS. Co więcej – niemal trzech na czterech badanych (74 proc.) sšdzi, że rzšd powinien opublikować ubiegłotygodniowe orzeczenie TK niekorzystne dla PiS, bo unieważniajšce ustawę, która ograniczała prace Trybunału.

Tyle że rzšd ani myœli tego robić. I to mimo że wezwanie do publikacji orzeczenia znalazło się w opinii Komisji Weneckiej dotyczšcej kryzysu konstytucyjnego w Polsce. Członkowie komisji uznali, że ustawa autorstwa PiS, która uniemożliwiała TK badania na bieżšco przepisów wprowadzanych przez władzę, „podważy demokrację, prawa człowieka i rzšdy prawa w Polsce".

Poza kijem rzšd dostał jednak od Komisji Weneckiej marchewkę: zapis, że za galimatias konstytucyjny ponosi odpowiedzialnoœć także poprzednia władza. Wzmianka o przewinach PO – wprowadzona do dokumentu w wyniku intensywnego lobbingu MSZ – dała rzšdowi możliwoœć zwekslowania kłopotu na Sejm.

Jedyna reakcja premier Beaty Szydło jest właœnie taka, że opinię weneckš wysłała swemu partyjnemu koledze, marszałkowi Sejmu Markowi Kuchcińskiemu. Takie zwekslowanie kłopotu niczego nie załatwia. I rzšd, i Sejm sš kontrolowane przez PiS, więc to przełożenie kłopotu z jednej do drugiej szuflady w tej samej szafie. A konstytucyjna katastrofa wisi w powietrzu. Mimo to premier nawet nie skomentowała opinii weneckiej publicznie. – Rozwišzanie tej sytuacji wymaga współpracy wszystkich sił politycznych w Polsce – oœwiadczył rzecznik rzšdu Rafał Bochenek.

Jednak opozycja wcale się do kompromisu nie pali. Konflikt o Trybunał to w tej chwili dla niej wcišż efektywne paliwo, bo nie ma innego. Charakterystyczne jest to, że liderzy opozycji – Grzegorz Schetyna z Platformy oraz Ryszard Petru z Nowoczesnej – nawołujš do kompromisu, przedstawiajšc takie oczekiwania, które sš dla PiS niemożliwe do zaakceptowania. PO i Nowoczesna z miejsca odrzuciły nawet umiarkowanš propozycję kompromisu zgłoszonš przez prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego oraz podobnš ofertę europosła PiS Kazimierza Michała Ujazdowskiego, opisanš tydzień temu na łamach „Rzeczpospolitej".

Liderzy opozycji wolš wraz z KOD wyprowadzać swych zwolenników na ulice – jak w sobotę, gdy w kilku miastach w kraju odbyły się antyrzšdowe demonstracje. Największa, w stolicy, liczyła między kilkanaœcie a kilkadziesišt tysięcy osób.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL