Polityka

Program budowy „Kolumn Niepodległości" zagrożony

Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Firmowany przez Antoniego Macierewicza program budowy „Kolumn Niepodległości" zagrożony.

Ideę budowy pomników, które miałyby upamiętniać Polaków walczących o niepodległość, Antoni Macierewicz zaprezentował pod koniec października poprzedniego roku.

– Chcemy oddać hołd tym, których nazwiska znamy, ale też bezimiennym bohaterom naszej historii. Chcemy przypomnieć o historii lokalnych społeczności, dzięki którym dziś cała ojczyzna może cieszyć się niepodległością, wolnością – mówił wtedy.

Jego program nawiązywał do upamiętniania dziesięciolecia niepodległości w 1928 roku. Wówczas w całym kraju dzięki inicjatywom lokalnych społeczności powstawały pomniki, które przyjmowały często formę kolumn z orłem zrzucającym kajdany i zrywającym się do lotu.

MON zakładał, że do końca 2017 r. zostanie wyłoniony wzór projektu kolumny. Organizatorzy konkursu chcieli, by upamiętnienie składało się z podstawy z czterema tablicami pamiątkowymi, trzonu i głowicy – wzbijającego się do lotu orła w koronie z krzyżem. Projekt artystyczno-architektoniczny kolumny miał być udostępniony na licencji wszystkim zainteresowanym podmiotom, np. samorządom, organizacjom kombatanckim.

Do dzisiaj MON nie udało się jednak wyłonić chociażby projektu architektonicznego „Kolumn Niepodległości". Chociaż na konkurs wpłynęło siedem projektów, żaden nie spełniał oczekiwań sądu konkursowego.

Rzeczniczka MON płk Anna Pęzioł-Wójtowicz tłumaczyła wtedy, że nie spełniły one wymagań „dotyczących przede wszystkim czytelności upamiętnienia 100. rocznicy odzyskania niepodległości, głębi przekazu oraz atrakcyjności formy plastycznej".

Zaprzeczyła też, że projekt zakończył się fiaskiem. Zapowiedziała, że niebawem gotowe będzie rozporządzenie MON określające „zakres zadań związanych z budową i remontem pomników upamiętniających tradycję, chwałę i sławę oręża polskiego, objętych dofinansowaniem z budżetu państwa oraz sposób i tryb udzielania dotacji na te zadania". Podobno miały trwać już nawet prace nad zasadami przyznawania samorządom dotacji na budowę „Kolumn Niepodległości".

Do dzisiaj jednak na stronie Rządowego Centrum Legislacji nie opublikowany został nawet projekt takiego rozporządzenia MON. Tym samym zagrożone jest uroczyste odsłonięcie kolumn w 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

Teraz urzędnicy resortu obrony tłumaczą, że „w dalszym ciągu trwają prace koncepcyjne nad przygotowaniem założeń projektu, spełniającego oczekiwania zarówno resortu obrony narodowej, jak i ogółu społeczeństwa".

Za czasów Antoniego Macierewicza ministerstwo zakładało, że wesprze finansowo ten projekt, i planowano na jego realizację wyłożyć – tylko w tym roku – 5 mln zł. Teraz na pytanie o to, jak będzie wyglądało finansowanie budowy kolumn, biuro prasowe resortu nie odpowiedziało.

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL