Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Groźna podróż posłów

Posłowie będš wraz z senatorami uczestniczyć w Poznaniu w wyjazdowym posiedzeniu Zgromadzenia Narodowego
Fotorzepa, Jerzy Dudek
Na obchody rocznicy chrztu Polski kilkuset parlamentarzystów ma jechać dwoma pocišgami. Po Smoleńsku takich sytuacji miało nie być.

15 kwietnia w Poznaniu odbędzie się pierwsze wyjazdowe posiedzenie Zgromadzenia Narodowego z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. „Rzeczpospolita" poznała wstępny plan organizacji tego przedsięwzięcia, który budzi niepokój o bezpieczeństwo parlamentarzystów.

Nie wycišgnęli wniosków

W Centrum Kongresowym Międzynarodowych Targów Poznańskich ma się znaleŸć ok. 1200 goœci z Polski i zagranicy. W tym gronie będš wszyscy najważniejsi polscy politycy z prezydentem Andrzejem Dudš i przedstawicielami rzšdu na czele. Plan zakłada obecnoœć wszystkich 460 posłów i 100 senatorów, członków Konferencji Episkopatu Polski, ich goœci, jak również ok. 200 przedstawicieli zagranicznych parlamentów i 100 korpusu dyplomatycznego.

Wštpliwoœci wzbudza przejazd do Poznania posłów. „Rzeczpospolita" się dowiedziała, że majš jechać dwoma pocišgami specjalnymi z tego samego dworca w Warszawie. Składy wyruszš w trasę w odstępie 20 minut. Tak zaplanowała Kancelaria Sejmu.

– Nie wycišgnęliœmy wniosków z katastrofy smoleńskiej – mówi „Rzeczpospolitej" Andrzej Mroczek, były szef wydziału ds. zwalczania terroru kryminalnego Komendy Stołecznej Policji, obecnie specjalista ds. bezpieczeństwa z Collegium Civitas. – Jednš z rekomendacji było wtedy, że w jednym œrodku komunikacji nie może przebywać tyle osób odpowiadajšcych za sprawne funkcjonowanie państwa.

Zapytaliœmy o to Kancelarię Sejmu, ale do zamknięcia tego wydania „Rzeczpospolitej" nie otrzymaliœmy odpowiedzi. Podobnie nie doczekaliœmy się komentarza z MSW i Komendy Głównej Policji.

Według eksperta potencjalnym zagrożeniem może być choćby samochód wjeżdżajšcy na przejazd kolejowy. Niebezpieczeństwo może stanowić tym bardziej podłożenie ładunku wybuchowego czy rozkręcenie szyn. – Nawet jeœli wszystkie służby wypełniš swoje obowišzki, to nikt nie jest w stanie wykluczyć zagrożeń – twierdzi Mroczek.

Te obawy podziela Paweł Kukiz, który zasiada w Komisji ds. Służb Specjalnych. Jego zdaniem podróż parlamentarzystów do Poznania to „na pewno nie powinny być zbiorowe wycieczki". – Informacja, że wszyscy jadš dwoma pocišgami, może skusić np. terrorystów – uważa.

Zgromadzenie Narodowe obradować będzie w jednej z sal Centrum Kongresowego. Plan Kancelarii Sejmu nie zakłada, że posłowie i senatorowie wezmš udział w odbywajšcej się tego samego dnia w Poznaniu rocznicowej procesji. – Zabezpieczenie imprezy zamkniętej nie stwarza takich trudnoœci jak w przypadku otwartej – komentuje Andrzej Mroczek.

Kto będzie czuwał nad bezpieczeństwem goœci obchodów? Jak zwykle zaangażowane będš liczne służby od policyjnych przez BOR po ABW. – Cały ciężar zabezpieczenia takiego wydarzenia będzie spoczywał na sztabie policji, który jest odpowiedzialny za koordynację współpracy z innymi służbami – mówi Mroczek.

Zapewnia, że polska policja ma wystarczajšco duże doœwiadczenie, żeby zabezpieczyć takš imprezę, ale zastrzega, że „zawsze istnieje niewielki procent ryzyka". – O zagrożeniu może zadecydować błšd pojedynczego funkcjonariusza lub niewłaœciwe przeanalizowanie dostępnych danych – wyjaœnia.

Będš kolejne próby

To nie pierwszy ostatnio przypadek, gdy eksperci obawiajš się o bezpieczeństwo najważniejszych osób w państwie. Funkcjonariusze BOR skarżyli się ostatnio „Rzeczpospolitej", że nie byli w stanie właœciwie chronić Andrzeja Dudy – z winy organizatorów imprez, w których uczestniczył. Przykładem miał być m.in. mecz piłki ręcznej w krakowskiej hali i nieprzyjaŸnie nastawieni kibice podchodzšcy zbyt blisko prezydenta.

W tym roku odbędš się w Polsce jeszcze trzy duże imprezy, które wymagajš najwyższego stopnia zabezpieczenia. Pierwszš z nich będzie czerwcowy Œwiatowy Szczyt Kobiet – gromadzšcy œwiatowe przywódczynie, szefowe największych korporacji i organizacji pozarzšdowych. Odbędzie się 9–11 czerwca w stolicy.

Na 8–9 lipca zaplanowano szczyt NATO. Do Warszawy przyjadš przywódcy ok. 65 państw i liderzy najważniejszych organizacji partnerskich sojuszu, w tym ONZ i Unii Europejskiej. Kolejnym wyzwaniem dla służb będš Œwiatowe Dni Młodzieży 22–31 lipca w Krakowie. Liczbę uczestników szacuje się nawet na 2,5 mln.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL