Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Nowoczesna: Koalicja, a nie zjednoczenie z Platformš

Nowoczesna/ Łukasz Kamiński
Katarzyna Lubnauer podkreœla że koalicja z PO powinna być partnerska.

Współpraca, ale bez zjednoczenia – to najbardziej prawdopodobny scenariusz dla sejmowej opozycji na ten rok. Grzegorz Schetyna sugeruje jednak coraz wyraŸniej, że ich elektoraty mogš życzyć sobie połšczenia Nowoczesnej i Platformy.

– Wyborcy Nowoczesnej i PO to ludzie, którzy by oczekiwali, żeby nasza współpraca zakończyła się takš integracjš œrodowisk – powiedział lider PO na antenie Radia ZET, dodajšc, że musi to być „naturalna decyzja".

Ale liderzy Nowoczesnej wykluczajš, że mogłoby dojœć do zjednoczenia partii, przed lub po wyborach samorzšdowych. – Wyborcy Nowoczesnej to w dużym stopniu ludzie, którzy negatywnie oceniali szczególnie II kadencję PO–PSL. Dlatego myœlšc o koalicji, rozumiejš to jako porozumienie strategiczne na konkretne wybory – mówi „Rzeczpospolitej" przewodniczšca N. Katarzyna Lubnauer. Dodaje, że dla nich Platforma jest konkurentem i sojusznikiem, a PiS wrogiem, który niszczy fundamenty państwa. – Odpowiedzialnoœć nakazuje nam współpracę i koalicję na wybory samorzšdowe. Tylko jeœli będzie to koalicja partnerska, nasze elektoraty zaakceptujš jš, a wyniki będš się sumować – podkreœla.

PO i Nowoczesna toczš teraz rozmowy o kształcie list wyborczych i o minimum programowym, ale tylko na wybory samorzšdowe. Politykom Nowoczesnej zależy, by efekt tych rozmów odzwierciedlał to, że zachowana zostanie podmiotowoœć partnerów koalicyjnych. – Nie ma mowy o sytuacji, w której będziemy tylko liberalnym skrzydłem PO, jak Gowin jest centrowym skrzydłem PiS – mówi nam ważny polityk Nowoczesnej.

Jednak sondaże utrudniajš Nowoczesnej prowadzenie takich rozmów, bo partia Katarzyny Lubnauer ma około 5 proc. w sondażach – tak jak w ostatnim badaniu IBRiS dla „Rzeczpospolitej". I Platforma doskonale zdaje sobie z tego sprawę.

Politycy Nowoczesnej przekonujš jednak, że słabsze wyniki to również pokłosie decyzji o koalicji, która jest mniej akceptowana przez elektorat Nowoczesnej niż PO. Rozmowy majš zakończyć się do końca lutego, jak wynika z naszych informacji, toczš się w dobrej, doœć konstruktywnej atmosferze.

Politycy Nowoczesnej sugerujš też, że po głosowaniu nad aborcjš sytuacja wewnštrz ugrupowania się uspokoiła, co ułatwi dalszš pracę klubu i odbudowanie pozycji w sondażach. Trójka posłów, która zawiesiła się na miesišc jako symbol sprzeciwu, powróciła do prac klubu szybciej, niż planowała. Nowoczesna zapowiedziała też w ubiegłym tygodniu liczne aktywnoœci i spotkania w terenie zwišzane z Rokiem Praw Kobiet i zwišzane z tym nowe projekty legislacyjne. Finalizowane sš też przygotowania do wyborów samorzšdowych. Można również spodziewać się serii spotkań otwartych w całej Polsce, zarówno przewodniczšcej partii, jak i członków klubu. W tym tygodniu zarzšd ustali też harmonogram samorzšdowych, wiosennych konwencji Nowoczesnej. W ramach współpracy opozycji będš też ogłaszani kolejni kandydaci w miastach i lokalne koalicje wyborcze.

Zarówno dla Platformy, jak i dla Nowoczesnej, wybory samorzšdowe będš ważnym sprawdzianem, pierwszym po wyborach w 2015 roku. Dlatego tak istotne sš prowadzone teraz rozmowy. Kluczowe będzie też starcie o Warszawę, gdzie PO i Nowoczesna majš wystawić wspólne listy, nie tylko do Rady Miasta. Kampania w mieœcie ma nabrać rozpędu. W poniedziałek Rafał Trzaskowski ma zaprezentować pierwszy element swojego programu.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL