Minister kultury Rosji: Polska sama wybrała komunizm

aktualizacja: 28.01.2016, 22:26
Władimir Miedinski, minister kultury Rosji: - Głęboko wierzę, że Rosja...
Władimir Miedinski, minister kultury Rosji: - Głęboko wierzę, że Rosjanie i Ukraińcy to jeden naród. To ta sama krew, prawie nie ma różnic kulturowych
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Władimir Miedinski to pierwszy od dawna rosyjski polityk, który odwiedził Polskę. W rozmowie z „Rzeczpospolitą” minister kultury Rosji wygłasza wiele kontrowersyjnych poglądów.

REDAKCJA POLECA
02.02.2016
Wydarzenia popchną Polskę ku Rosji
28.01.2016
Rosyjski minister: Polska sama wybrała komunizm
kariera
Zamożny Polak - ile zarabia?

Oto niektóre z nich:

O odwołaniu przez nasz kraj Roku Polski w Rosji (po rosyjskiej agresji na Ukrainę Polska uznała, że nie da się oddzielić kultury od polityki).

To jest całkowicie idiotyczne stanowisko!

O radzieckiej okupacji:

Moi przodkowie od strony ojca wywodzą się z Polski. To Zborowscy, Żabiccy, Miedińscy. Część z tych krewnych żyje wciąż w waszym kraju, ale żaden z nich nie uważał, że to była rosyjska okupacja. I ja także nie zgodzę, aby tak to nazywać!  Armia Czerwona wraz z 200-tysięcznym Wojskiem Polskim wyzwoliła Polskę, polskie flagi powiewały na zdobytym Reichstagu.

Jak więc można porównywać okupację niemiecką z tym, co pan błędnie nazywa pan okupacją sowiecką?

O Rokossowskim:

Marszałek Armii Czerwonej, ale jednocześnie w 100 proc Polak Konstanty Rokossowski. To była największa kariera w historii polskiej wojskowości!

Co jeśli nie okupacja?

To była droga, którą wybrała Polska i po której podążała. Nie mogę powiedzieć, czy wybór był słuszny, czy nie. Ale ta droga nie oznaczała zgładzenia Polaków, ani jednego z nich! Tylko głupi, niewykształcony człowiek może zrównywać faszyzm i komunizm.

O usuwaniu radzieckich pomników:

Jak normalny człowiek może rozróżniać między pomnikiem, który stoi na grobie a takim, który stoi 5 metrów od mogiły!!! Człowiek, który robi taką różnicę, zostanie spalony w piekle! Jestem tego absolutnie pewien. Mówimy przecież o ludziach, którzy zginęli za was!

O zwrocie dzieł sztuki zrabowanych przez ZSRR w Polsce:

Nie jestem prawnikiem, ale wydaje mi się, że sam termin „zwrot dzieł sztuki" nie pasuje do przypadku Rosji i Polski, bo my nigdy ze sobą nie wojowaliśmy w czasie drugiej wojny światowej.

O Ukrainie

Urodziłem się na Ukrainie, moi rodzice też. W paszporcie w rubryce narodowość mam wpisane: ukraińska. Jestem narodowości ukraińskiej, dlatego głęboko wierzę, że Rosjanie i Ukraińcy to jeden naród. To jest ta sama krew, prawie nie ma różnic kulturowych, niewielkie różnice językowe. Różnice są sztuczne.

Rozmawiali Jędrzej Bielecki i Jerzy Haszczyński

Całość w piątkowej „Rzeczpospolitej"

Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita OnLine

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE