Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Minister kultury Rosji: Polska sama wybrała komunizm

Władimir Miedinski, minister kultury Rosji: - Głęboko wierzę, że Rosjanie i Ukraińcy to jeden naród. To ta sama krew, prawie nie ma różnic kulturowych
Fotorzepa, Robert Gardziński
Władimir Miedinski to pierwszy od dawna rosyjski polityk, który odwiedził Polskę. W rozmowie z „Rzeczpospolitš” minister kultury Rosji wygłasza wiele kontrowersyjnych poglšdów.

Oto niektóre z nich:

O odwołaniu przez nasz kraj Roku Polski w Rosji (po rosyjskiej agresji na Ukrainę Polska uznała, że nie da się oddzielić kultury od polityki).

To jest całkowicie idiotyczne stanowisko!

O radzieckiej okupacji:

Moi przodkowie od strony ojca wywodzš się z Polski. To Zborowscy, Żabiccy, Miedińscy. Częœć z tych krewnych żyje wcišż w waszym kraju, ale żaden z nich nie uważał, że to była rosyjska okupacja. I ja także nie zgodzę, aby tak to nazywać!  Armia Czerwona wraz z 200-tysięcznym Wojskiem Polskim wyzwoliła Polskę, polskie flagi powiewały na zdobytym Reichstagu.

Jak więc można porównywać okupację niemieckš z tym, co pan błędnie nazywa pan okupacjš sowieckš?

O Rokossowskim:

Marszałek Armii Czerwonej, ale jednoczeœnie w 100 proc Polak Konstanty Rokossowski. To była największa kariera w historii polskiej wojskowoœci!

Co jeœli nie okupacja?

To była droga, którš wybrała Polska i po której podšżała. Nie mogę powiedzieć, czy wybór był słuszny, czy nie. Ale ta droga nie oznaczała zgładzenia Polaków, ani jednego z nich! Tylko głupi, niewykształcony człowiek może zrównywać faszyzm i komunizm.

O usuwaniu radzieckich pomników:

Jak normalny człowiek może rozróżniać między pomnikiem, który stoi na grobie a takim, który stoi 5 metrów od mogiły!!! Człowiek, który robi takš różnicę, zostanie spalony w piekle! Jestem tego absolutnie pewien. Mówimy przecież o ludziach, którzy zginęli za was!

O zwrocie dzieł sztuki zrabowanych przez ZSRR w Polsce:

Nie jestem prawnikiem, ale wydaje mi się, że sam termin „zwrot dzieł sztuki" nie pasuje do przypadku Rosji i Polski, bo my nigdy ze sobš nie wojowaliœmy w czasie drugiej wojny œwiatowej.

O Ukrainie

Urodziłem się na Ukrainie, moi rodzice też. W paszporcie w rubryce narodowoœć mam wpisane: ukraińska. Jestem narodowoœci ukraińskiej, dlatego głęboko wierzę, że Rosjanie i Ukraińcy to jeden naród. To jest ta sama krew, prawie nie ma różnic kulturowych, niewielkie różnice językowe. Różnice sš sztuczne.

Rozmawiali Jędrzej Bielecki i Jerzy Haszczyński

Całoœć w pištkowej „Rzeczpospolitej"

ródło: Rzeczpospolita OnLine

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL