Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

#RZECZoPOLITYCE Anna Materska-Sosnowska: PiS idzie po większość konstytucyjnš

Anna Materska-Sosnowska
rp.pl
- PiS idzie po większoœć konstytucyjnš, ale zanim ten krok nastšpi, to w moim przekonaniu idzie po to "centrum", które mogło stracić - powiedziała w programie #RZECZoPOLITYCE Anna Materska-Sosnowska, doktor z INP UW.

Materska-Sosnowska wypowiedziała się na temat rekonstrukcji w polskim rzšdzie. Podkreœliła, że Mateusz Morawiecki otrzymał zaufanie od wyborców PiS, a rzšdzšca partia chce sięgnšć po centrowy elektorat. - PiS idzie po większoœć konstytucyjnš, ale zanim ten krok nastšpi, to w moim przekonaniu idzie po to "centrum", które mogło stracić – oceniła.

Goœć programu Jacka Nizinkiewicza oceniła również, że słowa Ryszarda Czarneckiego wypowiedziane w stronę Róży Thun były niestosowne. - To wpisuje się w dużo poważniejszy problem stosunku rzšdzšcych do Unii Europejskiej. (...) Nie wiem czy cały czas taka konfrontacyjna polityka jest dobrš politykš – powiedziała.

Dodała, że polscy politycy powinni nadawać pewne tony i normy zachowań. - Polityka to nie jest wojna na œmierć i życie, i na każde najcięższe słowo, które możemy powiedzieć, dlatego że w pewnych kwestiach musimy się pogodzić (...) Natomiast politycy doprowadzili do takiej sytuacji, że społeczeństwo jest wręcz rozedrgane – powiedziała.

Dr Materska-Sosnowska powiedziała, że powinno dojœć do rekonstrukcji w polskiej opozycji. - Minęły dwa lata i pytanie jest, "po co idziecie"? Tutaj jest problem, i tutaj uważam, że można i należy krytykować – powiedziała.

Na pytanie Jacka Nizinkiewicza, czy do polskiego Sejmu wróci lewica, odpowiedziała że dojdzie do przegrupowania sił i partii politycznych. - Potencjalnie, miejsce na takš lewicę, zwłaszcza œwiatopoglšdowš jest. Pytanie czy będš potrafili się zorganizować i wejœć – zastanawiała się.

Na koniec programu oceniła, że Grzegorz Schetyna nie sprawdza się jako szef opozycji. Sprawdza się - jej zdaniem - jako lider Platformy Obywatelskiej. - Lider opozycji to musi być osoba, która zdecydowanie idzie po władzę, która ma zdecydowane zdanie na każdy temat – oceniła dr Anna Materska-Sosnowska.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL