Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Milos Zeman: Prosty przekaz kandydata prostych ludzi

Miloš Zeman
AFP
W rozpoczynajšcych się w pištek wyborach startuje aż dziewięciu kandydatów, ale i tak będzie to plebiscyt popularnoœci Miloša Zemana.

Szef państwa – nadużywajšcy papierosów i alkoholu, bez przerwy obrażajšcy wszystkich – ma obecnie największe szanse na zwycięstwo. Jednak walka przecišgnie się zapewne do drugiej tury pod koniec stycznia.

– Może wygrać, jeœli oponent nie będzie w stanie skupić znacznej częœci niechętnych Zemanowi grup społecznych, a jest ich wiele – uważa praski analityk Petr Just. Mieszkańcy Pragi i Brna sš mu niechętni, ale zwolennicy pochodzš z mniejszych miejscowoœci.

Wœród przeciwników 73-letniego polityka, poruszajšcego się już z użyciem laski, najgroŸniejszym jest chemik i były prezes Czeskiej Akademii Nauk 68-letni Jiři Drahoš. – Mówimy przecież w Czechach, że ryba psuje się od głowy, i to jest dokładny opis kadencji pana Zemana – powiedział opozycjonista w jednej z debat.

Sam prezydent usiłuje się przedstawić jako niestronišcy od używek polityk starej daty, który prostym językiem zwraca się do prostych ludzi. Ale jego bon moty stały się tak nieznoœne, że inny kandydat w wyborach, były biznesmen Michal Horáček, zażšdał „okadzenia dymem Hradu (siedziby prezydenta – red.)".

– Piękno naszych kobiet zostanie utracone, bo zostanš zawinięte w muzułmańskie burki. Choć znam parę takich, którym to nie zaszkodzi – w 2015 roku w Zlinie Zeman tłumaczył, dlaczego sprzeciwia się przyjmowaniu muzułmańskich imigrantów. „Jeœli chcecie uratować nasz kraj przed muzułmanami, głosujcie na Zemana!" – agitowała w zeszłym tygodniu na Facebooku jedna z jego zwolenniczek.

Ledwo w miesišc po zaprzysiężeniu, w kwietniu 2013 roku, kazał uroczyœcie wcišgnšć flagę Unii Europejskiej na Zamku – czemu kategorycznie sprzeciwiał się jego poprzednik Vaclav Klaus. Mimo to w cišgu kilku lat Zeman stał się w Europie symbolem prorosyjskiego polityka, odwracajšcego się plecami do Brukseli. – Republika Czeska nie może być zwrócona na wschód, lecz na zachód – ku zachodnim krajom demokratycznym – nawoływał w kampanii wyborczej Jiři Drahoš.

Jednak na korzyœć Miloša Zemana przemawia 42-procentowy wzrost wymiany handlowej z Rosjš w 2017. Dodatkowo w listopadzie ubiegłego roku prezydent podpisał w Moskwie pakiet umów handlowych na kolejny miliard euro. Szef czeskiego państwa jest też znanym przeciwnikiem sankcji nałożonych na Rosję przez Unię. W Pradze z ulgš mówiš, że prezydent ma jednak niewielki wpływ na bieżšcš politykę, dlatego czeski rzšd nie wyłamał się z unijnego frontu przeciw Rosji.

Ale obecnie gabinet formuje nowy premier, multimiliarder Andrej Babiš niechętny Brukseli. Wygrał wrzeœniowe wybory parlamentarne, zdobył jednak jedynie 78 miejsc w 200-osobowej izbie. Mniejszoœciowy rzšd może utworzyć jedynie z silnym poparciem prezydenta, którego ten chętnie udzielił. Ale parlament w ostatniej chwili uchylił się od konfrontacji, przekładajšc głosowanie na przyszły tydzień – po pierwszej turze wyborów prezydenckich.

– Zemanowi ufa ponad 50 proc. naszych respondentów. Ale częœć z jego zwolenników wcale nie chce na niego głosować. Na przykład dlatego, że jest za stary i chcš kogoœ młodszego – uważa szef czeskiej agencji badania opinii publicznej Stem Jan Hartl. Jako jedyny przewiduje, że Zeman jednak przegra w drugiej turze z Jiřim Drahošem (44 proc. do 48,5 proc.).

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL