Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Nadhim Zahawi, muzułmanin, który trafił do rzšdu w Londynie

Nadhim Zahawi, wiceminister edukacji.(fot. Chris McAndrew, CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0), via Wikimedia Commons)
Wikimedia
W żadnym innym kraju UE muzułmanie nie odgrywajš tak poważnej roli w polityce. Kolejny wyznawca islamu dostał ministerialne stanowisko.

Beneficjentem przemeblowania gabinetu Theresy May jest Nadhim Zahawi, urodzony w Bagdadzie Kurd, który został we wtorek wiceministrem edukacji. Wczeœniej było o nim głoœno dwukrotnie. Rok temu poskarżył się mediom, że choć jest posłem do brytyjskiego parlamentu, to został objęty zakazem wjazdu do USA, który wprowadził dla muzułmanów z kilku krajów Donald Trump. Irak, w którym urodził się Nadhim Zahawi, jest na tej liœcie. Szef dyplomacji Boris Johnson zapewnił chwilę potem, że zakaz nie obejmuje brytyjskich obywateli. Po raz drugi nazwisko tego polityka multimilionera dało się zauważyć z okazji tekstu œledczego dziennika „Guardian" o rajach podatkowych.

Oprócz Zahawiego w Izbie Gmin jest 14 muzułmanów na 650 posłów (plus 12 w Izbie Lordów). To w porównaniu z innymi krajami europejskimi dużo – choć w nowym niemieckim Bundestagu co najmniej 16 z 709 posłów pochodzi z rodzin muzułmańskich, tylko troje wymienia religię w oficjalnych danych – ale jednak trzy razy mniej niż procentowy udział wyznawców islamu w brytyjskim społeczeństwie.

W Wielkiej Brytanii muzułmanie stanowiš 6,3 proc. z 66 mln mieszkańców. Amerykańskie centrum Pew przewiduje, że jeżeli napływ imigrantów będzie się utrzymywał na podobnym do dzisiejszego poziomie, to w 2050 roku wyznawców islamu może być na Wyspach ponad 13 milionów (16,7 proc. populacji), czyli więcej niż w jakimkolwiek innym kraju dzisiejszej UE.

Brytyjscy muzułmanie sš uważani za twardy elektorat Partii Pracy, ale – poza wywodzšcym się z niej burmistrzem stolicy Sadiqiem Khanem, najważniejszym politykiem wyznajšcym islam w całej Europie – największe kariery polityczne sš jednak udziałem muzułmanów konserwatystów. Współprzewodniczšcš Partii Konserwatystów i pierwszš muzułmankš ministrem była (w rzšdzie Davida Camerona) Sayeeda Warsi. Zrezygnowała z kariery, nie godzšc się z jej zdaniem proizraelskš politykš wobec konfliktu w Strefie Gazy. Liderem brytyjskich konserwatystów w Parlamencie Europejskim jest Syed Kamall. Ten syn wyznajšcych islam imigrantów z Gujany był najgorętszym obrońcš rzšdu PiS w czasie poœwięconych naszemu krajowi debat połajanek w europarlamencie.

Pierwszym politykiem muzułmaninem był zasiadajšcy w Izbie Lordów Henry Stanley, który w 1862 roku przeszedł na islam; w gronie współwyznawców używał imienia Abu Rahman.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL