Kolejny Litwin jedzie reformować Ukrainę

aktualizacja: 08.01.2016, 23:17
Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk
Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk
Foto: AFP

Szef policji obwodu wileńskiego Kęstutis Lančinskas stanie na czele unijnej misji ds. reformowania ukraińskich organów ścigania.

REDAKCJA POLECA
21.01.2016
Jak za Petlury i Piłsudskiego
15.01.2016
Cisza wokół litewskiej rocznicy
04.01.2016
Na Ukrainę tylko z konkretem
18.12.2015
MFW ostrzega Ukrainę
16.12.2015
Zachód oszukał Ukrainę
kancelarierp.pl
Stwórz swoją umowę - szybko i profesjonalnie!
kariera
Wulgaryzmy w pracy niedopuszczalne, chociaż powszechne

– Uczestniczyłem w konkursie na stanowisko szefa misji Unii Europejskiej na Ukrainie. Jest to misja o charakterze konsultacyjnym. Będziemy pomagali Ukrainie w reformowaniu organów ścigania: policji, straży granicznej i innych służb – powiedział Lančinskas w rozmowie z litewskim portalem Delfi. Jak twierdzi, został wybrany spośród sześciu kandydatów i odbył już spotkanie w sprawie misji z szefową unijnej dyplomacji Federicą Mogherini.

Przez ostatnich siedem lat Lančinskas zajmował stanowisko komendanta głównego policji obwodu wileńskiego. Swoją kandydaturę na stanowisko unijnej misji na Ukrainie zgłosił dobrowolnie, mimo że jego umowa z litewską policją upływa dopiero za trzy lata. W rozmowie z Delfi potwierdził, że reformować ukraińskie organy ścigania będzie co najmniej przez rok.

– Ewentualne powodzenie Ukrainy jest związane z sukcesem, który kiedyś odniosły Litwa i Polska. Pozytywne jest to, że możemy się podzielić z Ukrainą doświadczeniem i pomóc w reformowaniu kraju – mówi „Rz" Emanuelis Zingeris, wiceprzewodniczący komisji ds. europejskich litewskiego Sejmu. – Ukraina stoi na drodze integracji z Unią Europejską i musimy jej pomóc przejść tę drogę – dodaje.

Szef wileńskiej policji nie jest pierwszym Litwinem, który po rewolucji na kijowskim Majdanie przeprowadzi się na Ukrainę. Od ponad roku ministrem rozwoju gospodarczego i handlu w rządzie Arsenija Jaceniuka jest litewski biznesmen Aivaras Abromavičius. – Jest on specjalistą w swojej branży i ma bardzo ciekawe pomysły, które dobrze prezentuje. W realizacji tych pomysłów przeszkadza mu jednak ukraiński system biurokratyczny i korupcyjny, który jest głównym wrogiem reform – mówił niedawno „Rz" Ołeksandr Ochrimenko, znany kijowski ekonomista.

Ukraińska korupcja i biurokracja nie zniechęca Wilna do współpracy z Kijowem. Litewską pomoc Ukrainie można porównać jedynie z zaangażowaniem byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego, który przeprowadził się tam wspólnie z tuzinem swoich współpracowników. Litewskie władze jako jedyne zdecydowały przekazać Ukrainie broń po wybuchu wojny w Donbasie.

– Litwa doskonale rozumie, czym jest imperializm rosyjski w jego najnowszym wydaniu. Wiemy, co to jest agresja rosyjska – mówi „Rz" Andrzej Pukszto, politolog z Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie. – Nadal odczuwamy zagrożenie ze strony Rosji zarówno propagandowe, jak i militarne – dodaje.

POLECAMY

KOMENTARZE