Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

#RZECZoPOLITYCE Adam Bodnar: To będzie okres wielkiej próby dla sędziów

rp.pl
Przygotowuję się do obchodów stulecia odzyskania niepodległoœci. Chcę zorganizować dużš konferencję w kontekœcie przyznania praw wyborczych kobietom. Sš też takie tematy, które mnie bardzo interesujš, i które zawsze wymagajš wielkiego zaangażowania RPO. Na przykład ochrona zdrowia psychicznego, temat bezdomnoœci i praw osób z niepełnosprawnoœciš - mówił o swoich planach w programie #RZECZoPOLITYCE Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich.

Bodnar wypowiedział się na temat wydarzeń politycznych w 2017 roku. Stwierdził, że kwestia przejęcia politycznej kontroli nad KRS i ograniczenie niezależnoœci Sšdu Najwyższego sš bezprecedensowymi wydarzeniami. - Można by je okreœlić mianem swoistego domykania systemu, podporzšdkowaniem różnych niezależnych organów władzy, centralnemu oœrodkowi politycznemu – powiedział.

Rzecznik Praw Obywatelskich powiedział również, że najważniejszym wydarzeniem w 2018 roku będš wybory samorzšdowe. Stwierdził, że będš krokiem przed wyborami parlamentarnymi. - Moje największe zastrzeżenie dotyczy kwestii, kim będš komisarze wyborczy, oraz że zrezygnowaliœmy z tego, że sš to osoby jednak niezależne, w postaci sędziów. Zobaczymy, jak to będzie wyglšdało w praktyce – powiedział.

Bodnar dodał, że ciekawi go jak się będš miały sprawy zwišzane z sšdownictwem w Polsce. - To będzie okres wielkiej próby dla sędziów, bo mogš zdarzyć się sytuacje, że trudne sprawy trafiš w ich ręce, czy w wyniku losowania, czy przydzielenia spraw. Powstaje pytanie w jaki sposób będš się zachowywali? Czy będš działali na podstawie, i w odwołaniu się do konstytucji oraz ustaw, czy też zacznie pojawiać się w tyle głowy takie myœlenie, czy dane rozstrzygnięcie nie spowoduje negatywnych konsekwencji – zastanawiał się.

Pytany przez prowadzšcego Michała Kolankę o najbliższe plany działania RPO, odpowiedział że dalej będzie jeŸdził po Polsce, w styczniu do Skarżyska-Kamiennej, Starachowic, Tarnobrzegu, Kielc, a póŸniej do miejscowoœci między Lublinem a Białymstokiem. Dodał, że przygotowuje się do obchodów stulecia niepodległoœci. - Chcę zorganizować dużš konferencję w kontekœcie przyznania praw wyborczych kobietom, to będzie w listopadzie. Natomiast sš też takie tematy, które mnie bardzo interesujš, i które zawsze wymagajš wielkiego zaangażowania RPO. Na przykład ochrona zdrowia psychicznego, temat bezdomnoœci i praw osób z niepełnosprawnoœciš – powiedział Adam Bodnar.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL