Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

#RZECZoPOLITYCE Bartosz Rydliński: Viktor Orban nieprawdopodobnym pragmatykiem

rp.pl
- Ciekawe jest to, co Polska będzie w stanie zaoferować Orbanowi, żeby stał na straży interesów naszej ojczyzny w Unii Europejskiej – zastanawiał się w programie #RZECZoPOLITYCE Bartosz Rydliński, politolog UKSW.

Rydliński wypowiedział się na temat dzisiejszej wizyty premiera Morawieckiego w Budapeszcie. - Sojusz polsko – węgierski jest znany od lat, można powiedzieć, że Viktor Orban się z niego wyłamał przy głosowaniu 27:1. Viktor Orban to nieprawdopodobny pragmatyk, i tego można dowiedzieć się na Węgrzech – powiedział.

Zdaniem politologa Węgrzy traktujš dzisiejsze spotkanie jako spotkanie zapoznawcze, ponieważ Orban zna się z Kaczyńskim od lat, a z Mateuszem Morawieckim będzie rozmawiał o tym, co mogš otrzymać od Polski za zawetowanie artykułu 7 na łamach Unii Europejskiej. Dalej goœć programu stwierdził, że premier Węgier jest politykiem, który od trzydziestu lat działa w polityce i nigdy nie robi nic za da ramo. - Ciekawe jest to, co Polska będzie w stanie mu zaoferować, żeby stał na straży interesów naszej ojczyzny w Unii Europejskiej – zastanawiał się.

Pytany przez redaktora Michała Kolanko o słaboœć opozycji i zmianę przewodniczšcego w Nowoczesnej, odpowiedział że jest za wczeœnie na to, żeby powiedzieć czy Katarzyna Lubnauer będzie lepszš przewodniczšcš od Ryszarda Petru.

- Jestem ciekawy w jakiej kompilacji pójdš partie opozycyjne w wyborach sejmikowych. Partia Razem będzie szła oddzielnie, SLD też chce iœć oddzielnie, chociaż na twitterze widzimy takie zabiegi pomiędzy przewodniczšcš Lubnauer a Włodzimierzem Czarzastym. Pojawia się pytanie czy SLD pójdzie na współpracę z Grzegorzem Schetynš – zastanawiał się.

Rydliński powiedział również, że Grzegorz Schetyna ma kluczowš rolę do odegrania na opozycji w Polsce. Zauważył, że pojawia się także pytanie, co zrobi Donald Tusk. Schetyna – zdaniem goœcia programu – ma œwiadomoœć, że powrót przewodniczšcego Rady Europejskiej do polskiej polityki będzie politycznym końcem dla obecnego szefa PO.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL