Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Trudne wybory PiS w terenie

Prawo i Sprawiedliwoœć ma złš passę w przedterminowych wyborach
Fotorzepa, Bartosz Jankowski
Wyniki kampanii lokalnych to dla opozycji sygnał, że kandydaci partii rzšdzšcej sš do pokonania.

Do formalnego rozpoczęcia kampanii samorzšdowej pozostało jeszcze wiele tygodni. Ale wyniki serii wyborów uzupełniajšcych i przedterminowych w całej Polsce, które odbywajš się od 2015 r., nie sš korzystne dla Prawa i Sprawiedliwoœci. Nawet w bastionach PiS – jak niedawno w Jaœle – kandydaci partii rzšdzšcej przegrywajš. Opozycja uznaje to za dobry prognostyk przed kampaniš samorzšdowš. PiS uważa, że lokalne starcia w mikroskali nie sš jeszcze wyznacznikiem tego, jak potoczy się kampania.

W Jaœle bez sukcesów

Opozycja jako przykład słaboœci PiS w terenie wskazuje to, co wydarzyło się w Jaœle. Tam, po œmierci jednego z radnych, pod koniec grudnia odbyły się wybory uzupełniajšce do Rady Miasta. To miasto i region zdominowane przez PiS. Jednak w wyborach szefowa biura senatorskiego Alicji Zajšc (z PiS) Iwona Trawińska-Ćwiertniewicz przegrała z niezależnš kandydatkš.

Tego typu wybory odbywajš się w tej kadencji niemal co kilka tygodni. PKW podaje, że od 2014 r. odbyło się łšcznie ponad 1155 wyborów uzupełniajšcych, przedterminowych, referendów lokalnych. W większoœci w małych okręgach – do rad gmin, miast czy powiatów lub na wójtów czy burmistrzów miast.

– Przegrywa kandydatka PiS, i to szefowa biura senatora. To wynika z jednej doœć prostej, ale ważnej rzeczy. W wyborach samorzšdowych głosuje się na człowieka, a nie na szyld. I sšsiedzi wiedzš, że nawet jeœli szyld kojarzy się z 500+, to znajš człowieka, który kandyduje. I wiedzš, że on się nie sprawdzi, a sprawdzi się znany człowiek z PSL, który jest dobrym gospodarzem. To jest różnica – tak na antenie RDC mówił o wyborach w Jaœle prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. W podobnym tonie wypowiadał się lider PO Grzegorz Schetyna w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej". – W wyborach uzupełniajšcych jest wysoka frekwencja, bliska 60 proc. I PiS przegrał już kolejne z nich – mówił w odpowiedzi na pytanie o wysokie sondaże PiS. Tak było np. we wrzeœniu 2017 r. w Nowogrodzie na Podlasiu (54 proc. frekwencji), gdzie kandydat PiS zdobył tylko 3,5 proc. w przedterminowych wyborach burmistrza. Wtedy wygrał kandydat bezpartyjny.

Ludowcy majš na swoim koncie kilka lokalnych sukcesów. W czerwcu tego roku Łukasz Kapczyński z PSL wygrał niespodziewanie z Przemysławem Iwańskim z PiS w wyborach na burmistrza Glinojecka (Mazowsze). Podobnie było w Opinogórze Górnej, gdzie w lipcu 2106 r. wyborach na wójta wygrał popierany przez PSL kandydat. Tam w kampanię kandydatki PiS zaangażował się minister Krzysztof Jurgiel. Nie pomógł.

W marcu 2016 r. w Chrzanowie kandydatka PiS zajęła w wyborach na burmistrza trzecie miejsce w I turze. To okręg, gdzie była premier Beata Szydło zdobyła ponad 100 tys. głosów.

Najbliższe lokalne wybory planowane sš na 7 stycznia, m.in. na wójta gminy Krokowa w woj. pomorskim. Kandydatami sš Adam Œliwicki z PiS i zwišzany z Platformš Andrzej Styn, wczeœniej radny i szef lokalnego oddziału ARiMR. Styn i Œliwicki startujš z własnych komitetów. Ale nie ma wštpliwoœci, że na Pomorzu to głosowanie będš uznawane za test przed jesiennymi wyborami. Tymczasem w bastionie PO w Stargardzie w ubiegłym roku porażkę ponieœli politycy zarówno PiS, jak i Platformy.

PiS monitoruje sytuację

Politycy PiS, z którymi rozmawialiœmy, nie bagatelizujš lokalnych porażek, ale zwracajš uwagę, że nie sš one miarodajne dla całej kampanii wyborczej, która się jeszcze nie rozpoczęła i w której mobilizacja elektoratu PiS będzie dużo wyższa. Jako przykład wskazujš też, że w wyborach uzupełniajšcych do Senatu na Podlasiu w marcu 2016 r. wygrała kandydatka PiS Anna Maria Anders. – Monitorujemy sytuację, ale w kampanii będzie ona zupełnie inna. W wyborach w dużej skali na Podlasiu nie przegraliœmy – komentuje w rozmowie z „Rzeczpospolitš" polityk partii rzšdzšcej.

Decyzje za kilka tygodni

Już wkrótce wyborcza machina PiS ma ruszyć na pełnych obrotach. Partia do wyborów przygotowuje się systematycznie. Od miesięcy w terenie działajš lokalni koordynatorzy kampanii. Przygotowane zostały obszerne raporty dotyczšce każdego regionu, trwajš też rozmowy o kształcie list z koalicjantami. Decyzje co do niektórych kandydatur mogš zapaœć już na przełomie stycznia i lutego. Ale wyniki lokalne pokazujš, że nie ma prostej korelacji między wysokim poparciem ogólnokrajowym dla PiS a specyfikš lokalnych warunków i sympatii.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL