Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Netanjahu: Przenieście swoje ambasady. Jak Trump

AFP
Premier Benjamin Netanjahu zaapelował, aby inne kraje poszły za przykładem prezydenta USA Donalda Trumpa i przeniosły swoje ambasady do Jerozolimy.

Dziœ w Jerozolimie odbywa się uroczystoœć przeniesienia ambasady Stanów Zjednoczonych z Tel Awiwu do Jerozolimy.

- Dziękuję, panie prezydencie Trump, za odważnš decyzję, dziękuję za uczynienie przymierza między Izraelem a USA silniejszym niż kiedykolwiek - powiedział Netanjahu podczas rozpoczętych już wczoraj uroczystoœci.

Premier Izraela wezwał inne państwa, by zrobiły "to, co jest do zrobienia" - aby przeniosły ambasady swoich krajów do Jerozolimy, tak jak zrobiły to Stany Zjednoczone.

- Fundamentalnš podstawš pokoju jest prawda - mówił izraelski premier. - A prawda jest taka, że od stuleci Jerozolima była stolicš dla narodu żydowskiego, a od dziesięcioleci jest stolicš państwa Izrael. 

Netanjahu podziękował Trumpowi za wycofanie się z porozumienia nuklearnego z Iranem.

- Z całym szacunkiem dla włodarzy europejskich stolic, ale my tutaj, na Bliskim Wschodzie, w Jerozolimie i w Rijadzie, widzieliœmy katastrofalne skutki porozumienia z Iranem - stwierdził premier.

Swoje przemówienie Netanjahu rozpoczšł od nawišzania do zwycięstwa izraelskiej piosenkarki w konkursie Eurowizji. - Ci którzy nie chcieli Izraela na Eurowizji, w przyszłym roku dostanš Eurowizję w Izraelu - powiedział.

Przemawiajšcy podczas uroczystoœci zastępca sekretarza stanu USA John Sullivan powiedział, że przeniesienie ambasady USA do Jerozolimy jest "usankcjonowaniem istniejšcego stanu faktycznego", niezbędnym do "stworzenia mapy drogowej dla pokoju w regionie".

Na uroczystoœci otwarcia zaproszenie przyjęły 32 z 86 zaproszonych delegacji. Placówka rozpocznie działalnoœć dziœ o 16 miejscowego czasu.

Armia Izraela jest w stanie gotowoœci bojowej w zwišzku z przewidywanymi masowymi protestami Palestyńczyków, którzy oprócz wyrażania sprzeciwu wobec decyzji USA będš obchodzić Dzień Nakby - poczštek czystek etnicznych w Palestynie w 1948 roku.  

ródło: Haaretz

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL