Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Ekwador wydał miliony na ochronę Assange’a

Wikimedia Commons, Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0),
Aby ochronić przebywajšcego w ambasadzie Ekwadoru w Londynie Juliana Assange’a, wydano już miliony dolarów.

Jak informuje „The Guardian”, Ekwador finansował operację szpiegowskš, majšcš na celu ochronę Assange’a. Wydano na niš co najmniej pięć milionów dolarów. Ekwador zatrudnił w tym celu międzynarodowš firmę ochroniarskš i tajnych agentów, którzy mieli monitorować goœci i personel ambasady, a nawet brytyjskš policję.

Œledztwo przeprowadzone przez „Guardiana” ujawniło, że operacja miała aprobatę ówczesnego prezydenta Ekwadoru, Rafaela Correi i ówczesnego ministra spraw zagranicznych Ricardo Patino.

Correa bronił decyzji o udzieleniu azylu politycznego Assange’owi i opisał zachowanie Wielkiej Brytanii wobec Ekwadoru jako “nie do zniesienia”.

Julian Assange przebywa w ambasadzie Ekwadoru w Londynie od 2012 roku. Ekwador udzielił mu azylu, aby uchronić go przed ekstradycjš do Szwecji, gdzie miałby zostać przesłuchany w sprawie oskarżeń o gwałt. Assange podkreœlał, że jest w tej sprawie niewinny.

Mimo że œledztwo ws. domniemanego gwałtu zostało w Szwecji zamknięte Assange obawia się, że po opuszczeniu ambasady Ekwadoru zostanie aresztowany i wydany USA. W Stanach Zjednoczonych mógłby odpowiadać za ujawnienie przez jego portal WikiLeaks niejawnych informacji pochodzšcych z zasobów USA.

ródło: The Guardian

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL