Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Erdogan spotkał się z Żydami-antysyjonistami

AFP
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan spotkał się w Londynie z członkami antysyjonistycznej organizacji Neturei Karta. Jej członkowie to żydowscy ultraortodoksi sprzeciwiajšcy się istnieniu państwa Izrael, które powinno ich zdaniem powstać dopiero po przyjœciu na œwiat Mesjasza.

W spotkaniu, do którego doszło 15 maja, brał udział również minister ds. relacji z UE Ömer Çelik i rzecznik prezydenta Ibrahim Kalin.

- Musimy zdać sobie sprawę i zrozumieć, że pomaganie państwu Izrael nie służy Żydom - mówił Elahanan Beck, główny rabin z Neturei Karta.

- Syjoniœci mówiš, że chcš stworzyć bezpieczne miejsce dla Żydów, że chcš pomóc Żydom, ale to nieprawda. NajgroŸniejszym miejscem dla Żydów jest dziœ państwo Izrael - dodał.

- Jesteœmy przeciw państwu Izrael. Jesteœmy przeciw okupantom, musimy przynieœć pokój regionowi. Jeœli chcecie pomóc Żydom, idŸcie w œlady prezydenta Turcji: wycofajcie swojego ambasadora z tego kraju (Izraela - red.) - oœwiadczył Beck.

Turcja wezwała ambasadora z Tel Awiwu na konsultacje, po tym jak w czasie protestów na granicy Izraela i Strefy Gazy 14 maja zginęło ok. 60 osób, a 2700 zostało rannych. Palestyńczycy od kilku tygodni protestujš na granicy przeciwko blokadzie Strefy Gazy. Izraelska armia używa ostrej amunicji wobec tych, którzy starajš się sforsować ogrodzenie między Strefš Gazy a Izraelem.

16 maja tureckie MSZ wezwało izraelskiego konsula generalnegow  Stambule, Josefa Leviego Sfariego i poprosiło o czasowe opuszczenie kraju. Strona izraelska poprosiła o to samo konsula generalnego Turcji w Jerozolimie.

ródło: Agencja Anatolia

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL