Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Ksišżęcy ślub: Szczegóły uroczystości

AFP
Œlub księcia Harry’ego i Meghan Markle, który odbędzie się już w sobotę, wzbudza wielkie zainteresowanie na całym œwiecie. Jak będzie wyglšdać uroczystoœć?

Kiedy jest œlub i kto go planuje?

Œlub odbędzie się w sobotę, 19 maja w kaplicy œw. Jerzego na terenie zamku Windsor, gdzie ochrzczono księcia Harry’ego. Mówi się, że jest to “szczególne miejsce” dla pary i ich zwišzku.

Za organizację œlubów i wesel w brytyjskiej rodzinie królewskiej odpowiada biuro Lorda Szambelana w Pałacu Buckingham. Mimo tego, nad programem uroczystoœci czuwajš ksišżę Harry i Meghan Markle. Ceremonialnymi aspektami tego dnia zajmie się prywatny sekretarz księcia Harry’ego, Edward Lane Fox.

Uroczystoœć rozpocznie się o godzinie 12.00.

Główne aspekty wesela, w tym nabożeństwo, muzyka, kwiaty czy dekoracje, zostanš opłacone przez rodzinę królewskš.

Kto jest na liœcie goœci?

Zaproszenia na œlub zostały wysłane do 600 goœci. Z wybranymi 200 bliskimi przyjaciółmi para spotka się na weselu w Frogmore House w Windsorze.

Jak poinformowano w oœwiadczeniu wydanym przez Pałac Kensington, na œlubie ksišżęcej pary nie będš obecni brytyjscy politycy ani przedstawiciele władz innych krajów.

Stwierdzono, że lista goœci będzie ograniczona do tych, którzy sš najbliżej zwišzani z parš. Ma to zwišzek między innymi z tym, że Kaplica œw. Jerzego jest stosunkowo niewielka oraz z tym, że ksišżę Harry nie znajduje się w bezpoœrednim szeregu dziedziczenia.

Goœcie poinformowani zostali między innymi o zasadach dotyczšcych ubioru. Zakazano również używania aparatów i posiadania dużych toreb, dodajšc, że goœcie zostanš poproszeni o oddanie telefonów komórkowych i wszelkich urzšdzeń służšcych do robienia zdjęć.

Niektórzy goœcie otrzymali zaproszenie do przebywania na terenie przed kaplicš, gdzie będš mogli zobaczyć, jak młoda para i ich goœcie weselni przyjeżdżajš i wyjeżdżajš.

Wœród goœci znajdš się członkowie rodziny Meghan Markle oraz wielu członków rodziny królewskiej.

Forma zaproszenia na œlub jest kontynuacjš wieloletniej tradycji monarchii. Zostało ono wykonane przez Barnard&Westwood. Zaproszenie sygnowane jest herbem Księcia Walii, drukowanym złotym atramentem.

Œwiadkowie

Ksišżę Harry poprosił swojego brata, księcia Williama, aby był œwiadkiem na jego œlubie. Pierwszš druhnš Meghan Markle będzie natomiast jej przyjaciółka Jessica Mulroney. Jest stylistkš. Poznała Meghan Markle na planie serialu „The Suits”, gdzie się do siebie zbliżyły.

Zaangażowane będš także dzieci księcia Williama i księżnej Kate – ksišżę George i księżniczka Charlotte. Mały ksišżę będzie paziem, a jego siostra druhnš.

ródło: The Telegraph

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL