Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Spór Rosji z Chinami. Przez przyjaciela Putina

AFP
Przyjaciel prezydenta Władimira Putina doprowadził do konfliktu Kremla z Pekinem.

– Domagamy się, by szanowano suwerennoœć naszego państwa i nie robiono niczego, co mogłoby wpłynšć na stosunki dwustronne – oœwiadczyło chińskie MSZ.

Spór wybuchł z powodu działalnoœci koncernu Rosnieft, na którego czele stoi bardzo bliski prezydentowi Igor Sieczin. Rosjanie podjęli się na zlecenie Wietnamu wierceń morskich w poszukiwaniu gazu w złożach o nazwie Czerwona Orchidea, położonych na Morzu Południowochińskim. Jednak miejsce poszukiwań znajduje się poza tzw. Liniš Dziewięciu Kresek, którš w 1949 roku Chińczycy wyznaczyli zakres swoich roszczeń terytorialnych.

Od poczštku stulecia Pekin zaczšł egzekwować swe żšdania, doprowadzajšc do konfliktów z szeœcioma państwami, na których strefy ekonomiczne próbuje rozcišgnšć swojš jurysdykcję – w tym z Wietnamem. Ekipy Rosnieftu znalazły się 85 kilometrów za liniš.

– Chiny traktujš to bardzo poważnie. Sytuacja jest doœć niebezpieczna – powiedział „Rzeczpospolitej” moskiewski analityk rynku energetycznego Michaił Krutichin.

Ze zleconych przez Wietnam wierceń w pobliżu Czerwonej Orchidei w 2007 roku wycofał się koncern BP z powodu chińskiej groŸby „konsekwencji ekonomicznych”. W marcu obecnego roku zaœ hiszpański Repsol.

Rosyjski koncern długo nie mógł się zdecydować na rozpoczęcie prac. Prawdopodobnie liczył, że po sprzedaniu 14 proc. swych akcji CEFC China Energy uzyska „polityczny parasol” chronišcy przed pekińskim gniewem. Ale 6 maja CEFC zrezygnował z kupna akcji. Tego samego dnia ruszyły wiercenia na Czerwonej Orchidei.

– Sieczin znany jest z awanturnictwa: ryzykownych i nieprzemyœlanych posunięć. Zainwestował na przykład miliard dolarów w irackim Kurdystanie czy 6 mld – w Wenezueli. Wiadomo, że nigdy nie odzyska tych pieniędzy – powiedział Krutichin. Chińczycy unikali wczeœniej ostrego występowania wobec Rosnieftu zarówno ze względu na przyjaŸń Sieczina z Putinem, jak i ze względu na znaczne dostawy jej ropy na chiński rynek.

– Teraz mogš ostro zareagować, a nie jestem przekonany, że wiedzš, iż w sprawę nie jest zamieszany Putin – dodał. Według niego oligarchowie przemysłu energetycznego bardzo często nie informujš o swoich krokach ani MSZ, ani Kremla.

Rzecznik prezydenta Dmitrij Pieskow potwierdził w czwartek, że Rosnieft nie konsultował się z Kremlem. Ale wzišł też w obronę koncern Sieczina: – O ile wiem, działali zgodnie z wietnamskim prawem.

Sieczin, jeden z najbardziej wpływowych ludzi w Rosji, działa pod silnym naciskiem akcjonariuszy, domagajšcych się oszczędnoœci i zwiększenia zysków. Rosnieft jest bardzo zadłużony, a po rezygnacji CEFC zarzšdowi 5,5-krotnie zmniejszono pensje.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL