Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Ile kosztuje ksišżęce wesele? 1000 razy więcej niż przeciętne

AFP
Œredni koszt œlubu dla par w USA i Wielkiej Brytanii wynosi około 23 700 funtów. Ile na wesele wyda rodzina królewska?

Już w sobotę cały œwiat będzie œwiadkiem najbardziej oczekiwanego królewskiego wesela od lat. Meghan Markle i ksišżę Harry pobiorš się 19 maja w kaplicy œw. Jerzego w Windsorze.

Koszty œlubu pokryje Kensington Palace, jednak do uroczystoœci dołoży się również tradycyjnie rodzina panny młodej. Podobnie było także w przypadku œlubu Kate Middleton i księcia Williama w 2011 roku. Wówczas, jedynš rzeczš, za którš zapłaciła rodzina Middleton, była suknia œlubna Kate. Całkowity koszt wesela wyniósł wtedy 23,7 miliona funtów.

Szacuje się, że œlub Meghan Markle i księcia Harry'ego będzie kosztował ponad 32 miliony funtów. To ponad 1000 razy więcej niż przeciętny œlub w Wielkiej Brytanii. 

Dostęp do kaplicy œw. Jerzego i Wielkiej Sali Œwiętego Jerzego, gdzie odbędzie się przyjęcie weselne, jest dla księcia Harry’ego i Meghan Markle bezpłatny. Podobnie jest również w przypadku transportu, który zapewniony jest, dzięki należšcym do królowej Rolls-Royce’om, Daimlerom i Bentleyom.

Najwięcej kosztować będzie zapewnienie bezpieczeństwa. Ochrona Meghan Markle i księcia Harry'ego, a także tysięcy goœci i gapiów, wyniesie 30 milionów funtów. Za te pienišdze opłacono snajperów, tajnš policję, technologię wojskowš i drony.

Jak dokładnie rozkładajš się koszty?

Jedzenie i napoje - 479 000 funtów

Catering potrzebny będzie zarówno podczas formalnego lunchu, jak i przyjęcia z kolacjš dla przyjaciół i rodziny. Z najwyższej półki szampan, wino i whisky będš prawdopodobnie pochodzić z piwnic Royal Palace. Butelka ulubionego szampana rodziny królewskiej, Bollingera, kosztuje niemal 115 funtów. Łšcznie, jedynie ten trunek kosztować będzie 136 000 funtów.

Suknia œlubna - 300 000 funtów

W mediach od dłuższego czasu spekuluje się na temat tego, jak wyglšdać będzie suknia œlubna Meghan Markle. Szczegóły nie sš znane. Wiadomo jednak, że jej cena ma szeœć cyfr oraz, że zapłaci za niš rodzina panny młodej. 

Namiot - 350 000 funtów

Choć uroczystoœć odbędzie się w kaplicy œw. Jerzego bezpłatnie, będzie potrzebny duży namiot, w którym przebywać będš goœcie młodej pary.

Muzyka - 300 000 funtów

Podczas ceremonii, do dyspozycji będš organista i chóry. Podczas wesela atrakcjš będzie również DJ i zespół weselny. Media informujš także o tym, że Ministerstwo Obrony zamówiło specjalne, posrebrzane tršbki, za które zapłacono 90 000 funtów.

Zaproszenia i usługi œlubne - 203 000 funtów

Pałac Kensington ogłosił w marcu, że zaproszenia na œlub wykonane zostały przez brytyjskš drukarnię Barnard&Westwood. Zaproszenia sygnowane sš odznakš księcia Walii i pisane sš złotym atramentem.

Produkcja i dekoracja - 130 000 funtów

Oczekuje się, że wiodšca londyńska agencja produkcyjna przekształci Zamek Windsor w nowoczesny, baœniowy œwiat. Ich usługi obejmujš oœwietlenie, parkiety taneczne, bary i siedzenia.

Kwiaty - 110 000 funtów

Wyszukane kwietniki z jednej z najlepszych kwiaciarni w Londynie ozdobiš zarówno kaplicę, jak i zewnętrzny namiot. Kwiatem, który odegra głównš rolę, ma być, według doniesień mediów, piwonia.

Rozrywka - 55 000 funtów

Stoisko z fotografiami, animatorzy dla dzieci czy pokaz sztucznych ogni zapewniš setkom goœci rozrywkę podczas wydarzenia.

Tort weselny - 50 000 funtów

Goœcie będš mieli okazję spróbować cytrynowego tortu z czarnego bzu. Pokryty będzie kremem maœlanym i œwieżymi kwiatami. Wykonany zostanie przez kalifornijskš cukiernię Claire Ptak.

Luksusowe toalety - 35 000 funtów

W zwišzku z wydarzeniem, przygotowano także luksusowe toalety. Wszystko zostało szczegółowo zaplanowane, aby setki goœci były zadowolone z każdego elementu uroczystoœci.

Fotograf i kamerzysta - 17 000 funtów

Prywatny fotograf œlubny i kamerzysta będš mieli za zadanie uchwycić szczegóły i piękne chwile w cišgu całego dnia. Z materiałów zostanie stworzona fotoksišżka.

Weselna szafa - 14 700 funtów

W weselnej garderobie znajdš się między innymi sukienki druhen, smokingi œwiadków, a także ozdobne kwiaty.

Makijaż i fryzura - 10 000 funtów

Zespół fryzjersko-kosmetyczny będzie przez całš uroczystoœć dbał o to, aby Meghan Markle wyglšdała pięknie i œwieżo.

Obršczki - 6000 funtów

Obršczki œlubne wykonane sš z walijskiego złota rodziny królewskiej, trzymanego w królewskich skarbcach. Choć nie jest to dodatkowy wydatek na wesele, pierœcionki sš niezwykle cenne.

ródło: businessinsider.com

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL