Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Korea Północna zawiesza próby nuklearne

AFP
Kim Dzong Un oœwiadczył, że Korea Północna zawiesza próby nuklearne i rakietowe oraz zamyka obiekt, w którym przeprowadzane sš próby nuklearne. To oficjalna informacja, którš podała KCNA, północnokoreańska Centralna Koreańska Agencja Informacyjna.

Deklarację o zawieszeniu prób nuklearnych przywódca Korei Północnej złożył po posiedzeniu Komitetu Centralnego rzšdzšcej Partii Pracy Korei. Zapowiedział także zamknięcie północnokoreańskiego oœrodka badań jšdrowych.

"Od 21. kwietnia Korea Północna wstrzymuje próby jšdrowe i starty międzykontynentalnych rakiet balistycznych" - głosi komunikat przekazany przez agencję KCNA.

Zawieszenie przez KRLD prób jšdrowych i rakietowych to "bardzo dobra wiadomoœć dla œwiata i samej Korei Północnej" - napisał w pištek wieczorem czasu lokalnego prezydent USA Donald Trump na Twitterze. "Oczekujemy na nasz szczyt" - dodał.

Kim Dzong Un miał powiedzieć członkom Komitetu, że misja obiektu do prób nuklearnych w północnej częœci kraju wykorzystywanego do testów została zakończona i nie ma już potrzeby dalszych prób nuklearnych oraz rakiet dalekiego i œredniego zasięgu, czy międzykontynentalnych.

Deklaracja Kim Dzong Una pojawiła się na niespełna tydzień przed spotkaniem z przywódcš Korei Południowej w Panmundżomie, zaplanowanym na 27 kwietnia. Wkrótce spodziewane jest też spotkanie lidera Korei Północnej z prezydentem USA Donaldem Trumpem na neutralnym gruncie.

Donald Trump ogłosił wczeœniej, że szczyt USA-Korea Północna z jego udziałem planowany jest na poczštek czerwca. Zastrzegł jednak, że do spotkania może nie dojœć jeœli uzna iż nie przyniesie spodziewanych rezultatów. Decyzja władz w Pjongjangu znacznie zwiększa szanse, że szczyt się odbędzie.

Korea Południowa oceniła, że zawieszenie przez Pjongjang testów nuklearnych to znaczšcy postęp w stronę denuklearyzacji Półwyspu. W oœwiadczeniu pałacu prezydenckiego w Seulu podkreœlono, że decyzje Korei Północnej stworzš dobry klimat dla sukcesu zbliżajšcych się szczytów obu Korei oraz Północy i USA.

Tymczasem Japonia podkreœliła, że deklaracje Korei Północnej dotyczšce zawieszenia testów nie obejmujš rakiet krótkiego i œredniego zasięgu. Japoński minister obrony Itsunori Onodera zapowiedział, że jego kraj utrzyma maksymalne naciski na Pjongjang. Uważa bowiem, że jest to konieczne, by koreański reżim zrezygnował z programu zbrojeń.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL