Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Sondaż: W grupie 18-29 lat Kaczyński, Korwin i Kukiz majš 70 procent poparcia

Fotorzepa/ Jerzy Dudek
39 procent poparcia uzyskało Prawo i Sprawiedliwoœć w sondażu partyjnym przeprowadzonym przez IPSOS dla portalu oko.press. W wariancie badania, przewidujšcym wspólny start w wyborach Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Polskiego Stronnictwa Ludowego, partia Jarosława Kaczyńskiego ma jednak wynik o pięć pkt. proc. gorszy.

IPSOS przygotował dwa warianty sondażu. W podstawowym, według którego każda partia startuje osobno, PiS uzyskał 39 proc. poparcia. Na drugim miejscu, z poparciem prawie dwa razy mniejszym, znalazła się Platforma Obywatelska (21 proc.), a na trzecim Kukiz'15 (11 proc.).

Na kolejnych miejscach znalazły się: Nowoczesna (7 proc.) i Sojusz Lewicy Demokratycznej (6 proc.). Po 4 procent uzyskały w sondażu Polskie Stronnictwo Ludowe i partia Wolnoœć Janusza Korwin-Mikkego, ale po odliczeniu niezdecydowanych (6 proc. wybrało opcję "trudno powiedzieć" lub poparło innš partię), oba ugrupowania balansowałyby na skraju progu wyborczego. Partia Razem uzyskała 2 proc. poparcia.

 

IPSOS przygotował jednak także drugi wariant sondażu, w którym w jednej koalicji startuje wspólna lista Platformy, Nowoczesnej i PSL, a w drugiej - połšczone siły SLD, Zielonych, Inicjatywy Polskiej, ewentualnego ugrupowania prezydenta Słupska Roberta Biedronia, a także ruchy miejskie i kobiece.

W takim sondażu Prawo i Sprawiedliwoœć uzyskało poparcia 34 proc. badanych. Koalicja PO-Nowoczesna-PSL uzyskała wynik 27 proc., a zjednoczona lewica - 14 proc. Minimalnie lepsze wyniki, niż w podstawowym sondażu, uzyskały Kukiz'15 (12 proc.) oraz Wolnoœć (5 proc.).

Poparcie dla partii Razem również w tym wariancie wynosi 2 proc., nie zmieniła się też liczba osób preferujšcych innš partię lub uchylajšcych się od odpowiedzi.

 

Przedstawiajšc szczegółowe wyniki sondażu oko.press zwraca uwagę, że w grupie 18-29 lat partie "trzech konserwatywnych panów K." (Jarosława Kaczyńskiego, Janusza Korwin-Mikkego i Pawła Kukiza) majš łšcznie poparcie 70 procent badanych.

"Gwałtownie się to zmienia w pokoleniu 30-latków, poparcie dla PiS, Kukiz’15 i Wolnoœć spada do 43 proc. Wœród ludzi po 40-tce nie ma już zwolenników partii Wolnoœć, a Kukiz’15 ma ledwie kilka procent. Za to roœnie PiS" - czytamy na portalu.

Sondaż IPSOS dla OKO.press 13 kwietnia 2018, metodš CATI (telefonicznie), na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1023 osób.

ródło: rp.pl/OKO Press

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL