Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Żona Kim Dzong Una zyskała nowy tytuł. Już nie "towarzyszka"

AFP
Żona Kim Dzong Una, Ri Sol Ju, została po raz pierwszy okreœlona w materiale północnokoreańskiej agencji prasowej KCNA mianem "szanownej Pierwszej Damy", co może oznaczać zmiany w strukturze władzy w kraju - odnotowuje CNN.

Ri Sol Ju, matka trojga dzieci Kim Dzong Una, dotychczas była okreœlana mianem "towarzyszki".

Peter Ward, autor materiałów w serwisie NK News, napisał na Twitterze, że zmiana ta może być sygnałem, iż żona Kim Dzong Una staje się obiektem oddzielnego kultu jednostki.

- W Korei Północnej nic nie dzieje się przypadkowo. Każde posunięcie jest zaplanowane z jakiegoœ powodu - mówi Troy Stangarone z Koreańskiego Instytutu Ekonomicznego.

- Podniesienie statusu Ri pomoże wzmocnić pozycję rodziny Kimów w Korei Północnej, ale również zmieni sposób postrzegania reżimu za granicš - dodaje.

Stangarone zauważa, że tytuł Pierwszej Damy został ostatnio użyty w Korei Północnej w latach 70-tych, w stosunku do żony Kim Ir Sena, Kim Song Ae. PóŸniej w stosunku do żon przywódców używano terminu "towarzyszka".

Tytułowanie Ri mianem Pierwszej Damy umiejscawia jš w systemie władzy na pozycji bardziej zbliżonej do tej, jakš zajmujš żony prezydentów innych krajów œwiata.

ródło: CNN

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL