Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Szwecja: Rzšdzšcy chcš zdelegalizować szkoły religijne

123RF
Rzšdzšcy Szwecjš socjaldemokraci z Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej zapowiedzieli wprowadzenie zakazu działania w Szwecji szkół religijnych.

Zakaz działania w kraju szkół religijnych miałby służyć m.in. w walce z segregacjš płciowš, do której dochodzi w takich szkołach.

W specjalnym oœwiadczeniu socjaldemokraci piszš, że system szkolny powinien opierać się na "wiedzy, nauce, równoœci i wartoœciach demokratycznych", a każdy uczeń powinien "mieć swobodę kształtowania własnych poglšdów i własnej przyszłoœci".

Szkoła powinna - jak przekonujš socjaldemokraci - gwarantować wszystkim uczniom, niezależnie od ich pochodzenia, płci czy religii, dobrš edukację.

- W naszych szkołach decyzje powinni podejmować nauczyciele i dyrektorzy, a nie księża czy imamowie - powiedziała minister szkolnictwa policealnego i edukacji dorosłych Anna Ekstrom.

Z kolei szwedzki minister ds. administracji Ardalan Shekarabi przekonywał, ze szwedzki system edukacji powinien bazować na wartoœciach i zasadach szwedzkiej konstytucji. Shekarabi, który wychował się w Iranie, gdzie segregacja płciowa jest normš oœwiadczył, że "nigdy nie zaakceptuje tego, by ucisk przed którym uciekł (ze swojego kraju - red.) dotarł do systemu edukacyjnego w Szwecji".

ródło: Bloomberg

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL