Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Prezes Kaczyński bez posłuchu w Sejmie

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Kierownictwo PiS przegrywa w Sejmie ważne głosowania w sprawie ochrony zwierzšt. Nie wróży to dobrze głoœnym planom zakazu chowu na futra.

W polowaniach w Polsce może brać udział nawet kilkadziesišt tysięcy dzieci rocznie. Zazwyczaj uczestniczš w nagonkach, czyli płoszš dzikš zwierzynę. PóŸniej często biorš udział w pokotach, gdy ciała zwierzšt układane sš obok siebie. Z tego względu o wprowadzenie zakazu udziału dzieci w polowaniach walczš od lat organizacje pozarzšdowe i UNICEF Polska, będšca częœciš ONZ. Chce tego też prezes PiS Jarosław Kaczyński, ale w œrodę przegrał głosowanie w Sejmie.

Tego dnia odbyło się połšczone posiedzenie Komisji Rolnictwa i Komisji Ochrony Œrodowiska w sprawie nowelizacji prawa łowieckiego. Poprawkę mówišcš o zakazie „wykonywania polowania w obecnoœci lub przy udziale dzieci do 18. roku życia” zgłosił poseł PiS Jerzy Gosiewski. Jego koledzy z klubu nie mogli być zaskoczeni, bo o tym, że prezes PiS będzie życzył sobie takiej poprawki, pisaliœmy w „Rzeczpospolitej” 12 lutego. Przywoływaliœmy też wtedy jego głoœny wywiad z „Życia Warszawy” z 1996 roku, w którym mówił, że nienawidzi polowań.

W œrodę w sprawie poprawki było dziesięciu posłów za i tyle samo przeciw. Nie uzyskała więc większoœci, głównie za sprawš posłów PiS. Tego dnia negatywnie zaopiniowali też innš poprawkę, na której zależało prezesowi – zwiększajšcš ze 150 do 250 metrów minimalnš odległoœć polowań od zabudowań. Inna poprawka prezesa Kaczyńskiego przeszła tylko dlatego, że poparła jš opozycja. Mówi o zakazie używania żywych zwierzšt do szkolenia psów myœliwskich.

Skšd niechęć posłów PiS do poprawek popieranych przez szefa ich partii? Anna Paluch z PiS, szefowa podkomisji zajmujšcej się prawem łowieckim, uważa, że nie doszło do żadnego buntu. – Od kilkunastu miesięcy, pracujšc nad prawem łowieckim, staramy się o pewien kompromis. Co nie jest łatwe, bo ustawa dotyka sprzecznych interesów różnych stron – wyjaœnia.

Paweł Suski z PO, szef Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierzšt, uważa jednak, że niesubordynacja jest ewidentna. – Podczas posiedzenia byłem zdumiony, widzšc zachowanie posłów PiS. Z moich informacji wynika, że na tych poprawkach rzeczywiœcie zależało prezesowi – relacjonuje.

Zauważa, że to niejedyny ostatnio przykład odrzucenia przez posłów PiS odgórnych wytycznych dotyczšcych zwierzšt. Drugi miał miejsce we wtorek, gdy komisje Rolnictwa i Sprawiedliwoœci zebrały się na połšczonym posiedzeniu, by zaopiniować poprawki Senatu do rzšdowej ustawy o ochronie zwierzšt.

Pierwotnie projekt przewidywał, że osoba, która zabiła zwierzę ze szczególnym okrucieństwem, nie mogłaby już wykonywać np. zawodu weterynarza. Senatorowie uznali, że zakaz wykonywania zawodu sšd będzie mógł orzec, ale nie będzie musiał. Na wtorkowe posiedzenie osobiœcie pofatygował się wiceminister sprawiedliwoœci Patryk Jaki, by przekonywać do pierwotnej wersji przepisu. Posłowie PiS go nie posłuchali i zagłosowali za brzmieniem senackim.

Nie oznacza to, że losy prawa łowieckiego i ustawy o ochronie zwierzšt sš przypieczętowane. We wtorek nad poprawkami będzie głosować jeszcze cała sala sejmowa i decyzja może być inna. – Radzę poczekać do wtorku. Finał będzie dobry – mówi poseł PiS Krzysztof Czabański, który w kwestii ochrony zwierzšt blisko współpracuje z prezesem.

Z ustaleń „Rzeczpospolitej” wynika, że projekty miały być głosowane w czwartek, ale spadły z agendy po interwencji Jarosława Kaczyńskiego. Wczeœniej, na poczštku lutego, doprowadził już do odwołania drugiego czytania prawa łowieckiego.

Czy prezesowi uda się w końcu zapanować nad klubem? Paweł Suski tego nie wyklucza, ale nie ukrywa też zaniepokojenia sytuacjš na komisjach. – Posłowie PiS wysyłajš ewidentny sygnał, że mogš być przeciw empatycznym zmianom z ustawy ochronie zwierzšt – mówi.

Chodzi o gruntownš nowelizację wniesionš przez Krzysztofa Czabańskiego i grupkę posłów PiS. Przewiduje m.in. zakaz trzymania psów na łańcuchach, a największe kontrowersje wywołuje zakaz hodowli zwierzšt futerkowych. Prace nad tym projektem majš ruszyć już w marcu.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL