Wojewoda zdekomunizował Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata

Stanisław Tołwiński, prezydent Warszawy i Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata stracił swoją uliczkę na warszawskim Żoliborzu. Był członkiem PZPR.

Aktualizacja: 01.03.2018 21:16 Publikacja: 01.03.2018 20:37

Grób Stanisława Tołwińskiego na warszawskich Powązkach

Grób Stanisława Tołwińskiego na warszawskich Powązkach

Foto: Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Generic license, fot. Hiuppo

Ulica Tołwińskiego znajdowała się na warszawskim Żoliborzu, na osiedlu Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, której Tołwiński był współtwórcą.

Przedwojenny działacz PPS w czasie Powstania Warszawskiego współorganizował Żoliborską Republikę Cywilną - odcięty od walczącej Warszawy i wolny od Niemców fragment dzielnicy.

Tołwiński został po wojnie prezydentem odbudowywanej stolicy. Pełnił tę funkcję w latach 1945-50, będąc członkiem PZPR.

Wypełniając przepisu ustawy dekomunizacyjnej, wojewoda mazowiecki zdekomunizował uliczkę noszącą nazwisko Tołwińskiego, przemianowując ją na ulicę imienia podpułkownika Macieja Kalenkiewicza - "Kotwicza".

Zmiana ta wywołała lokalne protesty, jednak bezskuteczne, podpisana przez kilkaset osób petycja również nie przyniosła efektów. Władze dzielnicy głosami radnych PiS zablokowały możliwość pozostawienia nazwy ulicy. W decyzji o zmianie jej nazwy wojewoda podkreślał przynależność Tołwińskiego do PPS i potem do PZPR, fakt, że w latach 1945-47 był on posłem na Sejm I kadencji i do 1967 roku był związany z Urzędem Rady Ministrów.

Zasługi Stanisława Tołwińskiego wyszły na jaw niejako przypadkiem - podczas wtorkowej prezentacji projektów do tegorocznej edycji budżetu partycypacyjnego.

Wnuk Stanisława Tołwińskiego przedstawił na nim zaświadczenia, że dawny prezydent Warszawy był również Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata. Podczas wojny świadomie zatrudniał Żydów, którym udało się uciec z getta, w Społecznym Przedsiębiorstwie Budowlanym. Pomógł w ten sposób przynajmniej kilkorgu Żydom i to na ich wniosek otrzymał tytuł Sprawiedliwego.

Mimo decyzji wojewody mieszkańcy Żoliborza zamierzają doprowadzić do tego, by sylwetka Tołwińskiego została przez dzielnicę upamiętniona. Wśród wspomnianych projektów przedstawionych do realizacji w ramach budżetu partycypacyjnego znalazły się dwa poświęcone Tołwińskiemu - jeden to wydanie książki na jego temat i organizacja otwartej wystawy, drugi - to tablica jego pamięci, z wymienionymi jego dokonaniami, która miałaby stanąć na roku dawnej ulicy Tołwińskiego i Braci Załuskich.

Projekty, które zostaną zrealizowane, wybierane są głosami  mieszkańców dzielnicy. Głosować można od 15 czerwca. 

Polityka
Tomasz Siemoniak ujawnia liczbę osób, przeciwko którym użyto w Polsce Pegasusa
Polityka
Rekonstrukcja rządu. Donald Tusk odwoła więcej ministrów, niż pierwotnie zapowiadano?
Polityka
Afera Pegasusa. Co ujawni w Sejmie minister Adam Bodnar?
Polityka
PiS układa listy śmierci na wybory do PE. Zaskakujące nazwiska na i poza listami
Polityka
Skandal wokół imprezy z Mateuszem Morawieckim