Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Sankcje USA na Koreę Płn. Za zabójstwo Kim Dzong Nama

USA oskarżajš najwyższe władze Korei Północnej o zlecenie zabójstwa Kim Dzog Nama
AFP
Amerykański Departament Stanu oskarżył władze Korei Północnej o zlecenie zabójstwa przyrodniego brata koreańskiego przywódcy - Kim Dzong Nama i nałożyła na Pjongjang dodatkowe sankcje.

Według USA to koreański reżim zlecił zamordowanie Kim Dzong Nama za pomocš gazu bojowego VX.

 "USA potępiajš użycie broni chemicznej do dokonania zabójstwa. Publiczna pogarda wobec uniwersalnych norm zakazujšcych używania broni chemicznej dowodzi lekkomyœlnoœci Korei Północnej" - napisała w komunikacie rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert.

Kim Dzong Nam zginšł przed rokiem w wyniku ataku dwóch kobiet.

25-letnia Indonezyjka Siti Aisyah i 29-letnia Wietnamka Doan Thi Huong zaatakowały przyrodniego brata Kim Dzong Una na lotnisku Kuala Lumpur w Malezji. Rozmazały na twarzy mężczyzny oliwkę zawierajšcš VX.

Choć Nam miał przy sobie atropinę - antidotum na tego typu zatrucia, nie podano mu jej i Koreańczyk zmarł w karetce w drodze z lotniska.

Zwišzku północnokoreańskiego reżimu ze œmierciš Kim Dzong Nama USA podejrzewały od dawna. Teraz Departament Stanu oskarżył władze w Pjongjangu o zamordowanie przyrodniego brata Kim Dzong Una i w lutym tego roku nałożył sankcje na Koreę.

Obowišzujš od przedwczoraj, ich zakres nie został podany do publicznej wiadomoœci.

Indonezyjka i Malezyjka stanęły przed sšdem w Malezji i tam trwa ich proces. Grozi im kara œmierci. Obie nie przyznajš się do winy.

.

ródło: Polskie Radio

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL