Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Posłowie zmielš projekt prezesa Kaczyńskiego?

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Popierany przez Kaczyńskiego projekt zakazu hodowli zwierzšt futerkowych trafił do komisji, z której może już nie wyjœć. Albo utknšć na wiele miesięcy.

Co roku w Polsce zabija się na futra 8 mln zwierzšt, głównie norek. Jesteœmy w tej dziedzinie jednym z europejskich potentatów, jednak zdaniem częœci polityków PiS ten biznes powoduje nie tylko cierpienia zwierzšt, ale też ucišżliwoœci dla sšsiadów ferm. Dlatego wnieœli do Sejmu projekt zakazujšcy hodowli na futra. 28 lutego marszałek Marek Kuchciński nieoczekiwanie skierował go jednak do sejmowej niszczarki.

Chodzi o głoœny projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierzšt, którego głównymi twarzami jest szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański, a przede wszystkim prezes PiS Jarosław Kaczyński. Oprócz zakazu hodowli zwierzšt futerkowych zawiera też inne budzšce duże emocje przepisy, jak zakaz trzymania psów na łańcuchach czy wykorzystywania zwierzšt w cyrkach. A mianem sejmowej niszczarki okreœla się Komisję Ustawodawczš.

Wynalazek Platformy

Ten pejoratywny termin spopularyzowała za drugiej kadencji rzšdów PO „Gazeta Wyborcza”. Zauważyła, że ówczesna marszałek Ewa Kopacz kierowała do Komisji Ustawodawczej niewygodne ustawy obyczajowe, takie jak o zwišzkach partnerskich. I zazwyczaj oznaczało to wyrzucenie tych projektów do kosza.

Na czym polega mechanizm niszczarki? Regulamin Sejmu przewiduje, że marszałek może poprosić Komisję Ustawodawczš o opinię odnoœnie do projektów, „co do których istnieje wštpliwoœć, czy nie sš sprzeczne z prawem, w tym z prawem Unii Europejskiej lub podstawowymi zasadami techniki prawodawczej”. Jeœli opinia jest negatywna, marszałek może nie nadać dalszego biegu projektowi. W praktyce oznacza to, że o losach ustawy nie decyduje cały Sejm, lecz 30 członków komisji.

Od czasów objęcia rzšdów przez PiS kierowanie do Komisji Ustawodawczej służy raczej opóŸnieniu prac nad projektem. Tak było w przypadku np. głoœnych propozycji Kukiz’15 dotyczšcych medycznej marihuany lub ułatwień w dostępie do broni. Szef komisji Marek Ast z PiS nie ukrywa, że w sprawie ochrony zwierzšt decyzja może nie zapaœć szybko. – To trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. Jesteœmy uzależnieni od Biura Analiz Sejmowych, bo w oparciu o jego materiały komisja uchwala opinie – tłumaczy poseł Ast.

Dlaczego Kuchciński zdecydował się na ten krok? Zapytaliœmy Centrum Informacyjne Sejmu, czy powodem jest gra na zwłokę lub chęć zakończenia biegu projektu. Odpowiedziano nam, że chodzi po prostu o rozstrzygnięcie, czy projektowane przepisy nie sš sprzeczne z prawem. O tym, że decyzja marszałka ma podstawy merytoryczne, może œwiadczyć publikacja „Naszego Dziennika” z połowy lutego. Gazeta poinformowała, że powstała już opinia Biura Analiz Sejmowych, z której wynika, że zakaz hodowli zwierzšt futerkowych może naruszać unijnš zasadę proporcjonalnoœci.

Oczko w głowie szefa

Problem w tym, że na zakazie wyjštkowo zależy prezesowi Kaczyńskiemu. Dla tej propozycji złamał zasadę niepodpisywania się pod projektami poselskimi. W listopadzie ubiegłego roku nagrał się na potrzeby antyfutrzarskiego spotu fundacji Viva! Z kolei w styczniu nagranie z jego wystšpieniem pokazane zostało uczestnikom konferencji na temat futer w Parlamencie Europejskim w Brukseli. – Niech futra przejdš do historii – apelował.

Dlatego zdziwienia decyzjš marszałka nie kryje Paweł Suski z PO, szef Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierzšt, w którym powstawała nowelizacja, zgłoszona ostatecznie przez PiS. – Moim zdaniem nie ma merytorycznych podstaw do skierowania projektu do opinii Komisji Ustawodawczej – uważa. I zauważa, że decyzja zapadła w szczególnych okolicznoœciach, gdy Kaczyński zapanował nad klubem w innej sprawie zwišzanej z ochronš zwierzšt – nowelizacji prawa łowieckiego.

W „Rzeczpospolitej” pisaliœmy wczeœniej, że prezes miał problem ze zdyscyplinowaniem sejmowych komisji, które odrzucały ważne dla niego poprawki, m.in. o zakazie udziału dzieci w polowaniu. Ostatecznie we wtorek na sali sejmowej klub zagłosował zgodnie z wolš prezesa. Zakazał nie tylko polowań z dziećmi, ale też wykorzystywania żywych zwierzšt do szkoleń psów myœliwskich. PiS wycofał się też z pomysłu karania za utrudnianie polowań.

Dlatego hodowcy zwierzšt futerkowych obawiajš się, że mimo skierowania projektu do niszczarki prezes i tak postawi na swoim. – Wielu posłów PiS nie chciałoby zakazu hodowli na futra, jednak boimy się powtórki sytuacji z prawem łowieckim – mówi anonimowo jeden z lobbystów branży.

Walka o przetrwanie

Hodowcy zwierzšt futerkowych ostro walczš o dobry wizerunek swojego biznesu. Pod listem otwartym do parlamentarzystów w sprawie utrzymania hodowli podpisało się ponad 400 naukowców z uczelni przyrodniczych.

Z kolei w ubiegłym tygodniu na europejskie drogi ruszyło 50 tirów z anglojęzycznymi napisami na plandekach o tym, że w czasie wojny Polacy ratowali Żydów. Akcja jest organizowana przez Fundację Wsparcia Rolnika Polska Ziemia, zwišzanš z przemysłem futrzarskim. Choć jej przedstawiciele zapewniajš, że nie ma to zwišzku z nowelizacjš. – Od wielu lat organizujemy działania w ramach społecznej odpowiedzialnoœci biznesu – podkreœla jeden z autorów kampanii Marek Miœko.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL