Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Donald Trump spotka się z Kim Dzong Unem

O spotkaniu poinformował podczas wystšpienia przed Białym Domem Czung Uj Jong, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Korei Południowej.
AFP
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump jest gotowy spotkać się z Kim Dzong Unem, przywódcš Korei Północnej, aby porozmawiać o trwałej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego - ogłosił w Waszyngtonie Czung Uj Jong, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Korei Południowej. Kimowi "zależy na jak najrychlejszym spotkaniu".

Bezpoœrednie negocjacje Kima i Trumpa majš dotyczyć północnokoreańskiego programu nuklearnego. Czung Uj Jong powiedział, że amerykański prezydent zaproszenie północnokoreańskiego przywódcy przyjšł i najpóŸniej w maju dojdzie do ich spotkania. Kim "wyraził chęć spotkania się z prezydentem Trumpem tak szybko, jak to możliwe" - powiedział przedstawiciel Korei Południowej. Przywódca reżimu zapowiedział też powstrzymanie się od dalszych testów broni atomowej.

Biały Dom potwierdził, że prezydent USA przyjšł zaproszenie do rozmów, a spotkanie Trumpa z Kim Dzong Unem odbędzie się "w miejscu i czasie do ustalenia". - Czekamy na denuklearyzację Korei Północnej, w międzyczasie wszystkie sankcje i maksymalna presja muszš pozostać - zastrzegła Sarah Sanders, rzeczniczka Białego Domu.

Półtorej godziny po wystšpieniu południowokoreańskiego ministra, do tematu odniósł się na Twitterze sam Trump. "Kim Dzong Un rozmawiał z przedstawicielami Korei Południowej o denuklearyzacji, nie tylko o zamrożeniu (programu atomowego). Również w tym czasie nie było testów rakietowych, przeprowadzanych przez Koreę Północnš. Dokonano wielkich postępów, ale sankcje pozostanš, dopóki nie zostanie osišgnięte porozumienie. Planowane jest spotkanie!" - napisał amerykański prezydent.

Dla Trumpa, który jeszcze niedawno nazywał Kima "Małym Człowiekiem-Rakietš", spotkanie z liderem Korei Północnej jest mocno ryzykowne. Jeszcze nigdy żaden amerykański prezydent nie spotkał się z którymkolwiek północnokoreańskim przywódcš - zauważa "The New York Times". Dodatkowo Kim Dzong Un od czasu objęcia władzy w 2011 roku nigdy nie podróżował za granicę i nigdy nie spotkał się z głowš innego państwa.

Sam Trump wczeœniej wykluczał bezpoœrednie rozmowy, dopóki Korea nie podejmie wyraŸnych kroków zmierzajšcych do rezygnacji ze swojego arsenału nuklearnego.

Ogłoszenie być może przełomowej informacji o planowanym spotkaniu Trumpa z Kimem nastšpiło po bezprecedensowych rozmowach delegacji z Korei Południowej z Kimem na poczštku tego tygodnia. Relacje między obiema Koreami wyraŸnie poprawiły się od czasu wspólnego uczestnictwa obu państw w zimowych igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu.

ródło: rp.pl/ CNN

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL