Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Izraelska policja: Postawić zarzuty premierowi Netanjahu

AFP
Izraelska policja poinformowała, że rekomendowała postawienie premierowi kraju, Benjaminowi Netanjahu, zarzuty korupcji, oszustwa i nadużycia zaufania publicznego w zwišzku z dwoma œledztwami toczšcymi się w sprawie domniemanej korupcji.

Policja wydała oœwiadczenie, w którym poinformowała o swoich rekomendacjach. Teraz trafiš one do prokuratora generalnego, który zdecyduje czy formułować akt oskarżenia przeciwko szefowi rzšdu.

Po pojawieniu się oœwiadczenia policji premier Netanjahu wygłosił telewizyjne orędzie, w którym zapewnił o swojej niewinnoœci oraz wyraził przekonanie, że rekomendacje policji "skończš się niczym".

- Będę nadal przewodził Izraelowi odpowiedzialnie i wiernie - zapowiedział.

Sprawy, w których premier podejrzewany jest o korupcję to tzw. Sprawa 1000 (Netanjahu jest podejrzewany o przyjmowanie prezentów - w tym butelek szampana i drogich cygar od hollywoodzkiego magnata w zamian za przysługi) i Sprawa 2000 (dotyczy domniemanej obietnicy preferencyjnego traktowania wydawcy prasowego złożonej przez Netanjahu, co miało zapewnić premierowi korzystne publikacje na jego temat).

Netanjahu zaprzecza oskarżeniom.

W przeszłoœci za korupcję sšdzony był już premier Izraela, Ehud Olmert, którego w 2014 roku skazano na 17 miesięcy więzienia.

ródło: AFP, Reuters

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL