Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Palikot chwali Niemców. "Myślenie długoterminowe"

AFP
"Niebywałym wymiarem wyobraŸni i myœlenia długoterminowego" nazwał Janusz Palikot słowa szefa MSZ Niemiec Sigmara Gabriela, który - w kontekœcie sporu Polski i Izraela o nowelizację ustawy o IPN - oœwiadczył iż to Niemcy "popełnili to zorganizowane masowe morderstwo (Holokaust - red.. Pojedynczy kolaboranci niczego tutaj nie zmieniš".

Przyjęta przez parlament i czekajšca na podpis prezydenta Andrzeja Dudy nowelizacja ustawy o IPN przewiduje karę do trzech lat więzienia dla osób, które - nie majšc oparcia w faktach - przypisujš narodowi polskiemu zbrodnie popełnione w czasie II wojny œwiatowej.

Intencjš ustawodawcy była walka z okreœleniami takimi jak "polskie obozy œmierci", które pojawiajš się w zachodniej prasie. Izrael obawia się jednak, że nowe prawo posłuży do ukrywania prawdy o zbrodniach Polaków w czasie wojny. Spór doprowadził do poważnego kryzysu w relacjach Tel Awiw-Warszawa, w sprawie wypowiedziały się również Stany Zjednoczone apelujšc do władz w Warszawie, by po raz kolejny przyjrzeli się treœci budzšcych kontrowersje przepisów.

Tymczasem w sobotę szef niemieckiego MSZ Sigmar Gabriel oœwiadczył, że całkowitš odpowiedzialnoœć za Holokaust ponoszš wyłšcznie Niemcy.

"W sytuacji, gdy wszyscy skaczš po Polsce i (Jarosławie) Kaczyńskim, majšc po drugiej stronie słabnšcy PiS minister spraw zagranicznych Niemiec podaje rękę. Podaje jš tonšcemu!" - zauważa Palikot.

Nowelizacja ustawy o IPN wejdzie w życie po podpisaniu jej przez prezydenta Andrzeja Dudę. Zgodnie z konstytucjš prezydent ma 21 dni od momentu wpłynięcia ustawy do Pałacu Prezydenckiego na decyzję o tym, czy jš podpisze.

Janusz Palikot to były polityk PO, były lider Twojego Ruchu (wczeœniej Ruch Palikota). Niedawno Palikot ogłosił publicznie, że ostatecznie kończy karierę politycznš.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL