Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Borowski: Duda może rozwišzać Sejm. Karczewski: Niepoważne

Senator Marek Borowski
Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Prezydent Andrzej Duda może skrócić kadencję parlamentu i ogłosić przedterminowe wybory, jeœli do 29 stycznia nie otrzyma do podpisu projektu ustawy budżetowej - zwrócił uwagę były marszałek Sejmu Marek Borowski. Stanisław Karczewski, marszałek Senatu, nazwał takie spekulacje "niepoważnymi".

Borowski zwrócił uwagę, że "PiS przesunšł ostateczne uchwalenie budżetu na 24 stycznia. Jeœli (marszałek Sejmu, Marek) Kuchciński przeœle Prezydentowi budżet 30 stycznia - (Andrzej) Duda może rozwišzać Sejm".

Były marszałek, obecnie senator niezrzeszony, powołał się w swoim wpisie na Twitterze na artykuł 225 Konstytucji RP. "Jeżeli w cišgu 4 miesięcy od dnia przedłożenia Sejmowi projektu ustawy budżetowej nie zostanie ona przedstawiona Prezydentowi Rzeczypospolitej do podpisu, Prezydent Rzeczypospolitej może w cišgu 14 dni zarzšdzić skrócenie kadencji Sejmu" - głosi przepis. Borowski zwraca uwagę, że termin ten mija 29 stycznia, gdyż projekt wpłynšł do Sejmu 29 wrzeœnia (druk nr 1876).

"Przyspieszone wybory muszš się odbyć do 45 dni, a zgłoszenie list do 20 dni" - zwraca uwagę senator, ostrzegajšc opozycję: "Nie możecie dać się zaskoczyć! Jest jeszcze czas, aby się przygotować". Zadaje też pytanie Prawu i Sprawiedliwoœci, czy zamierza "nagle przyspieszyć wybory".

Trzecie czytanie projektu budżetu w Sejmie ma nastšpić 11 stycznia. Senat swoje poprawki musiałby przegłosować do 23 stycznia, a izba niższa rozpatrzyłaby je na posiedzeniu w dniach 25–26 stycznia.

Odnoszšc się do słów Marka Borowskiego, marszałek Senatu Stanisław Karczewski ocenił, że izba wyższa "sprosta zadaniu" a dyskusja o możliwym rozwišzaniu parlamentu jest "niepoważna". "Dobra Zmiana jest odporna na tego typu insynuacje i nic nie zagrozi zmianom na jakie Polska czekała od lat!" - zapowiedział na Twitterze.

Marek Borowski w czwartkowy poranek będzie goœciem Zuzanny Dšbrowskiej w programie #RZECZoPOLITYCE na rp.pl.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL