Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Austria: Kilkadziesišt tysięcy protestujšcych przeciw rzšdowi

AFP
Ponad 20 tys. osób protestowało w sobotę w Wiedniu przeciwko nowej austriackiej konserwatywno-prawicowej koalicji, zajmujšcej twarde stanowisko ws. imigracji i polityki społecznej.

Maszerujšcy przeszli do centralnego dystryktu miasta, gdzie mieœci się kilka ministerstw. Policja informuje o 20 tys. manifestantów. Organizatorzy protestu twierdzš, że było ich trzy raz więcej.

Manifestanci protestowali przeciwko włšczeniu do rzšdu antyimigranckiej Partii Wolnoœci (FPOe), która otrzymała szeœć stanowisk ministerialnych, w tym gabinet wicekanclerza dla szefa ugrupowania Heinza-Christiana Strache.

- Najbardziej obawiam się tego, że taki typ rzšdu stanie się normš - powiedziała jedna z demonstrantek, 55-letnia Christa, podczas gdy Tbias Grettica, 47-letni Niemiec, powiedział, że martwi się tym, iż "widzi nacjonalizm rozprzestrzeniajšcy się wszędzie, nie tylko w Austrii". Z kolei 23-letnia Anna powiedziała agencji AFP, że protestuje przeciwko "rzšdowi, który chce podzielić społecznoœci, demonizuje mniejszoœci, niszczy prawa kobiet i dewaluuje solidarnoœć".

Marsz zorganizowały ugrupowania lewicowe i antyrasistowskie. Zakończył się w danym cesarskim pałacu Hofburg.

Podczas pištkowej wizyty we Francji, 31-letni kanclerz Sebastian Kurz, którego rzšd z udziałem skrajnej prawicy jest jedynym takim w Europie Zachodniej, zaapelował o zrozumienie i zapewnił, że jego gabinet jest proeuropejski. Ale protestujšcych nie przekonał. Na manifestacji dostrzec można było hasła nawišzujšce do aneksji Austrii z 1938 roku przez nazistowskie Niemcy. Jeden z transparentów głosił "Ci, którzy tolerujš Kurza i Strache, oklaskiwałby rok 1938". "Nie pozwól nazistom rzšdzić" - można było przeczytać na innym.

W czwartek minister spraw wewnętrznych Kerbert Kickl z FPOe wzbudził oburzenie mówišc, że rzad chce "skoncentrować" osoby ubiegajšce się o azyl, używajšc słowa kojarzonego z niemieckimi obozami z II Wojny Œwiatowej. Z kolei na poczštku miesišca wicekanclerz Strache wywołał niepokój stwierdzeniem, że uchodŸcy czekajšcy na przyznanie azylu powinni być trzymani w pustych koszarach wojskowych i podlegać godzinie policyjnej.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL