Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Lech Wałęsa: Według abp Głódzia rzšdy PiS pochodzš od Pana Boga

Lech Wałęsa
Fotorzepa, Marian Zubrzycki
- Koœciół nie powinien mieszać się do polityki. Koœciół powinien łšczyć, budować, a nie dzielić i mówić głosem partii politycznych. Jan Paweł II zawsze łšczył, nie dzielił - twierdzi Lech Wałęsa.

„Polskich spraw nie rozstrzygnie ani ulica, ani zagranica, ani ręka podniesiona w Brukseli i wymierzona przeciw rozporzšdzeniom w Polsce. Ani poklask dla decyzji, które negujš suwerennoœć naszego ustawodawstwa” – powiedział arcybiskup Sławoj Leszek GłódŸ podczas Mszy œw. Pasterskiej w Katedrze Oliwskiej w Gdańsku.    

Lech Wałęsa, były prezydent RP, były szef „Solidarnoœci”: Dziwię się arcybiskupowi. Wydaje się inteligentnym człowiekiem. Czy on nie widzi, że jak sprawy w kraju będš dalej szły w tym kierunku, to musi dojœć do tragedii? Czy on tego nie widzi?! Ja to widzę. Niech abp GłódŸ zajmie się sprawami wiary i Koœcioła, a politykę zostawi politykom. 

Zaskoczyły pana słowa abp Głódzia? 

Jako kolega, jako kumpel, GłódŸ jest fajny facet. Można go tylko lubić. Ale dzisiaj myli role. Jest władza ustawodawcza, wykonawcza i sšdownicza. On tego nie rozumie. Wszystko chciałby scentralizować. On jest starego wychowania. Uważa, że każda władza pochodzi od Pana Boga. Według abp Głódzia rzšdy PiS pochodzš od Pana Boga. W sprawach wiary jestem podległy Koœciołowi i za żadne skarby od wiary nie odejdę, ale z arcybiskupem się nie zgadzam. Polityka niech wyjdzie z polskich koœciołów. W PRL Polacy byli kneblowani nie mieli wolnoœci wypowiedzi, wtedy Koœciół za nich mówił. Dzisiaj nie ma takiej potrzeby. 

Poprzednie ekipy rzšdzšce również zabiegały o poparcie Koœcioła. 

Ja nie zabiegałem. Nie przypominam sobie, żeby PO zabiegała. Zawsze rozmawiałem z przedstawicielami Koœcioła, ale każdy wiedział jakie jest jego miejsce. Nie wchodziliœmy sobie w paradę. PiS, żeby wygrać wybory musiał prosić o łaskę Rydzyka i innych hierarchów, dlatego wcišż jest w układzie zależnoœci od Koœcioła. PO była niezależna od Koœcioła, co hierarchom nie do końca się podobało. 

Gdyby hierarcha koœcielny krytykował PiS i zmiany przeprowadzane przez rzšdzšcych, to też by pan go krytykował? 

Chciałbym, żeby Koœciół nie mieszał się do polityki. Wszystkie kłótnie, które dzisiaj sš między religiami sš stad, że przedstawiciele wyznań mieszali się do polityki i odchodzono od spraw wiary. Jak się jest przeciwko jednym, to występuje się przeciwko drugim. Stšd sš konflikty. Koœciół powinien łšczyć, budować, a nie dzielić i mówić głosem partii politycznych. Jan Paweł II zawsze łšczył, nie dzielił! 

Cała rozmowa Jacka Nizinkiewicza z Lechem Wałęsš w jutrzejszej „Rzeczpospolitej”.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL